Δύο χρυσά και ένα χάλκινο για τον Κότινο Αλεξανδρούπολης στο Πανελλήνιο Πονγκ Πονγκ ΑμεΑ

Δύο χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο, κατέκτησαν οι αθλητές του Α.Σ. ΑμεΑ «Κότινος» της Αλεξανδρούπολης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πινγκ Πονγκ 2016, που έγινε το διήμερο 21και  22 Μαΐου 2016 στο Βυζαντινό Αθλητικό Κέντρο στον Άλιμο.

Στη δεύτερη μόλις συμμετοχή, σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης για Άτομα με Αναπηρίες, ο Σύλλογος της Αλεξανδρούπολης κατάφερε με Τέλογλου, Ιωάννου και Αλατσατιανό, κατέκτησε την 1η θέση στο ομαδικό, κερδίζοντας στον τελικό την ομάδα του ΠΑ.Σ.Κ.Α. με 2-0, μετά από συναρπαστικούς αγώνες.

Στο ατομικό ο Λάζαρος Τέλογλου κατέκτησε το χρυσό στην κατηγορία του (TT9-10), ενώ ο Παναγιώτης Ιωάννου ήταν 3ος στην κατηγορία του (TT6). Καλές και ελπιδοφόρες ήταν και οι συμμετοχές της Μαρίας Κυριακίδου και της Έλσας Ταχαή, που κάνουν τα πρώτα τους «βήματα» στο άθλημα.

Τους αθλητές μας καθοδήγησε, σε όλους τους αγώνες του τουρνουά, η προπονήτριά και παλιά πρωταθλήτρια του πινγκ πονγκ, Δάφνη Δεληγιάννη.