Θετικός ο απολογισμός των Xanthi Runners στον διεθνή αγώνα των Καναρίων Νήσων της Ισπανίας

Την γραμμή τερματισμού στον Transvulcania Ultramarathon που διεξάγεται στο Ισπανικό νησί Λας Πάλμας του συμπλέγματος των Καναρίων Νήσων, πέρασαν τρία μέλη των Xanthi Runners που μετείχαν σε αυτόν τον σπουδαίο αγώνα.

O Transvulcania Ultramarathon είναι ένας διάσημος αγώνας Skyrunning και αποτελεί στόχο των περισσότερων κορυφαίων δρομέων στον κόσμο. Διεξάγεται στο Ισπανικό νησί La Palma κάθε χρόνο αρχές Μαΐου και συγκεντρώνει έναν μεγάλο σε αριθμό αθλητών από όλο τον κόσμο. Η διαδρομή είναι 73 περίπου χιλιομέτρων με 4.400 μέτρων θετικής υψομετρικής διαφοράς και μέγιστο υψόμετρο διαδρομής τα 2.426 μέτρα. Η εκκίνηση δόθηκε το Σάββατο 7 Μαίου στις 6:00πμ με την συμμετοχή 1.557 αθλητών. Η διαδρομή ήταν 73 περίπου χιλιόμετρα με 4.400 μέτρα θετικής υψομετρικής διαφοράς και μέγιστο υψόμετρο διαδρομής τα 2.426 μέτρα. Στους αγώνες της διοργάνωσης συμμετείχαν και αρκετοί Έλληνες αθλητές.

Και τα τρία μέλη της Ξανθιώτικης αποστολής τερμάτισαν με επιτυχία και με καλές επιδόσεις τον αγώνα. Συγκεκριμένα ο πρόεδρός του συλλόγου Γιάννης Πυργέλης με επίδοση 10:34:07 τερμάτισε στην 178η θέση της γενικής κατάταξης. Ο Αθανάσιος Δασκαλόπουλος με επίδοση 12:13:36, τερμάτισε 470ος στους 1.557 και ο Ιωάννης Μιτσιβέλης με επίδοση 14:22:10 τερμάτισε στην 1027η θέση. Σχετική ανακοίνωση εξέδωσαν και οι Χanthirunners, αναφέροντας τα εξής: «Συγχαρητήρια παιδιά, καλή αποκάτασταση και καλή επιστροφή στην πατρίδα!»