ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στις Σέρρες, στον πρώτο αγώνα του Αίαντα Κομοτηνής για τα πλέι οφ

Για ένα ημίχρονο άντεξε ο Αίας Κομοτηνής στις Σέρρες, όμως στο δεύτερο ημίχρονο κατέρρευσε και γνώρισε την ήττα με 75-51 από τον Πανσερραϊκό, ο οποίος έκανε το 1-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια για τα πλέι οφ του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Πλέον η ομάδα της Κομοτηνής θέλει τη νίκη την Τετάρτη για να μείνει ζωντανή, διαφορετικά ο Πανσερραϊκός θα πάρει την πρόκριση για τον ημιτελικό του πρωταθλήματος.

Η ομάδα των Σερρών μπήκε δυνατά  στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-10. Ο Αίας αντέδρασε στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου και μείωσε σε 19-18, όμως ο Πανσερραϊκός παίζοντας καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενος τα λάθη και την αστοχία των παικτών του Αίαντα έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 31-24.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένας μονόλογος της ομάδας των Σερρών, η οποία όχι μόνο πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά, αλλά ανέβασε το σκορ και στους 20 πόντους (52-32), για να κλείσει η τρίτη περίοδος με σκορ 54-35 για τον Πανσερραϊκό. Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τον Πανσερραϊκό να φτάνει τη διαφορά και στους 29 πόντους (73-44), για να φτάσουμε στο τελικό 75-51.

Διαιτητές: Νέδογλου Α., Γιαννούλης Αν.

Δεκάλεπτα: 18-10, 31-24 (ημίχρονο), 54-36, 75-51 (τελικό αποτέλεσμα)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  (Ιωαννίδης): Μωϋσίδης 6, Σιδερίδης 18 (4), Λιάπης 9 (3), Μπουτάκογλου 4, Ντίκογλου 6, Χατζηανδρέου 2, Ροΐδης 10 (1), Καρνάβας 20, Παπαγεωργίου, Ιακωβίδης, Τσιαντής, Ιωαννίδης Δ.

ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Πίτατζης): Οικονομάκης 2, Νταγιάντης 2, Σαββίδης 4, Νικάκης 16 (1), Λάππας 9 (2), Τζερεφός 5 (1), Καζόγλου 2, Σκοπιανός 4, Κελεπούρης 6, Πισμίσης 1, Ρυακιωτάκης.