“Χρυσή” η Παρσαντανιάν στο άλμα των γυναικών, 5 μετάλλια ο Κελεσίδης στα όργανα των εφήβων του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Με τους τελικούς οργάνων ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής, το οποίο φιλοξενήθηκε το Σαββατοκύριακο (7-8 Μαΐου) στην αίθουσα «Ι. Μελισσανίδης» στη Θεσσαλονίκη και αποτέλεσε τον τελευταίο αγώνα πριν από τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα ανδρών – εφήβων (25-29 Μαΐου) και γυναικών – νεανίδων (1-5 Ιουνίου), που θα γίνουν στη Βέρνη της Ελβετίας. Με την Θράκη να δείχνει πως και στην Γυμναστική είναι εδώ.

Πρωταγωνιστές στην κατηγορία ανδρών ήταν ο Μιχάλης Δουλκερίδης με δύο χρυσά μετάλλια σε άλμα και μονόζυγο και ο Νίκος Ηλιόπουλος, ο οποίος κατέκτησε ένα χρυσό και τρία ασημένια στους τέσσερις τελικούς όπου συμμετείχε, ενώ στις γυναίκες ξεχώρισε η Βασιλική Μιλλούση, που έκανε το «2 στα 2» σε δοκό ισορροπίας και έδαφος.

maria metallioΩστόσο πολύ καλά πήγε και η Ξανθιώτισσα Μαρία Παρσαντανιάν του Προμηθέα Ξάνθης που μετά το ασημένιο μετάλλιο στο σύνθετο ατομικό (θυμηθείτε ΕΔΩ), εντυπωσίασε τους πάντες στην επιστροφή της στους αγώνες μετά απο αρκετά χρόνια, καταφέρνοντας να μετέχει και στους τέσσερις τελικούς των οργάνων και το πιο σπουδαίο, να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο άλμα με σημαντική διαφορά απο την δεύτερη (την βλέπετε αριστερά στο βάθρο).

Η Ξανθιώτισσα πρωταθλήτρια κατάφερε να κάνει το καλύτερο restart που θα μπορούσε να ελπίζει και η ίδια. Άλλωστε η Παρσαντανιάν δεν είναι όποια και όποια καθώς για πολλά χρόνια ήταν μέλος των Εθνικών ομάδων. Καλή παρουσία, αν και δεν μπήκε στα μετάλλια, είχε και στα άλλα όργανα κατακτώντας την 6η θέση στον τελικό των ασύμμετρων ζυγών με 7,525 βαθμούς, την 7η θέση στον δοκό ισορροπίας με 11,825, και την 6η θέση στο έδαφος με 11,625.

Στους εφήβους , τρία χρυσά μετάλλια κέρδισε ο Απόστολος Κανέλλος ενώ ο Γιώργος Προβιάς συγκέντρωσε 13,650 βαθμούς στις ασκήσεις εδάφους, επίδοση που του έδωσε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το έπαθλο «Χρήστος Φανδρίδης», το οποίο είναι αφιερωμένο στη μνήμη του αδικοχαμένου πρωταθλητή του Πανιωνίου και απονέμεται στον έφηβο με την υψηλότερη βαθμολογία στους τελικούς οργάνων.

kelesidis metallioΕντυπωσιακή ήταν όμως και η παρουσία του Παίδα Γιώργου Κελεσίδη του ΟΕΓ Αλεξανδρούπολης που μετά το χτεσινό του μετάλλιο στο σύνθετο ατομικό (θυμηθείτε ΕΔΩ), και που παρότι τέθηκε αντίπαλους με μεγαλύτερους ηλικιακά απο αυτόν ήταν εξαιρετικός κατακτώντας πέντε μετάλλια και μια 4η θέση στους έξι τελικούς των οργάνων.

Ο νεαρός Αλεξανδρουπολίτης(που τον βλέπετε δεξιά ενώ έχει πάρει το χάλκινο απο τον ολυμπιονίκη Ιωάννη Μελισσανίδη) ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου κερδίζοντας το ασημένιο μετάλλιο στους κρίκους με 11,650β., ενώ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο έδαφος με 12,500 β., στον Πλάγιο ίππο με 11,200 β., στο δίζυγο με 12,450 β. και στο μονόζυγο με 10,700. Μάλιστα για ελάχιστα δεν κατάφερε το απόλυτο το μεταλλίων και στα έξι όργανα καταλαμβάνοντας την 4η θέση στο άλμα με 11,625 β.,

Στις Νεάνιδες  τρία χρυσά μετάλλια κέρδισε η Γεωργία Ανανιάδου, θετική παρουσία είχαν και τα δύο κορίτσια απο την Αλεξανδρούπολη, με την Ναταλία Κομήτη του ΑΟ Δημόκριτος μάλιστα να καταφέρνει να περάσει στον τελικό των ασύμμετρων ζυγών οπού κατετάγη 7η με 6,875 β., ενώ η Ευαγγελία Δημούδη του ΟΕΓΑ ήταν επιλαχούσα στον τελικό τους εδάφους με 9,900 β. χάνοντας για ελάχιστους βαθμούς το εισιτήριο για τον τελικό

Παράλληλα, οι διοργανωτές δεν ξέχασαν τη «Γιορτή της Μητέρας», προσφέροντας συμβολικά μία ανθοδέσμη στην προπονήτρια, διεθνή κριτή και μητέρα τεσσάρων παιδιών, Μαρία Σολομωνίδου, στο πρόσωπο της οποίας τιμήθηκαν όλες οι μητέρες…