Κυπελλούχος Ρωσίας η Ζενίτ του Λοντίγκιν με θρίαμβο επί της ΤΣΣΚΑ(+video)

Την τρίτη του κούπα με την φανέλα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης κατέκτησε ο πρώην τερματοφύλακας της Skoda Ξάνθη Γιούρι Λοντίγκιν, που μετά τις κατακτήσεις ενός πρωταθλήματος, ενός σούπερ καπ, πλέον έχει στην συλλογή του και ένα Κύπελλο Ρωσίας.

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στο “Kazan Arena” η Ζενίτ προηγήθηκε στο σκορ στο 35ο λεπτό απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του κυπέλλου Ρωσίας. Οι τυπικά γηπεδούχοι ισοφάρισαν ένα λεπτό αργότερα με τον Ολανάρε, όμως τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ζενίτ μπήκε… δαιμονισμένη και με τρία γκολ σε 14 λεπτά  με τους Κοκόριν 56′, Χουλκ 64′, Γιουσούποφ 70 έγραψε το τελικό 4-1 και κατέκτησε το τρόπαιο. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Γιούρι Λοντίγκιν δεν ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι κάτω από τα δοκάρια της Ζενίτ όπως συμβαίνει σε πρωτάθλημα και Champions League, αλλά ο Μιχαήλ Κερζάκοφ.