Γ΄ Εθνική: Όσα έγιναν στην ήττα της ΑΕ Κομοτηνής από τη ΧΑΝΘ

Πραγματοποιώντας τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση η ΑΕ Κομοτηνής ηττήθηκε με 59-82 από τη ΧΑΝΘ, κλείνοντας με το αριστερό μία ομολογουμένως πετυχημένη χρονιά, αφού ο πρωταρχικός στόχος της παραμονής επετεύχθη χωρίς δυσκολία. Οι παίκτες της ΑΕ Κομοτηνής ήταν αρκετά κακοί σε άμυνα και επίθεση, κάνοντας πολλά λάθη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και δίνοντας πολλούς εύκολους πόντους στην ιστορική ομάδα της Θεσσαλονίκης. Χαρακτηριστικό του αγώνα πάντως ότι σκόραραν και οι 12 παίκτες που ήταν στην αποστολή της ΑΕ Κομοτηνής.

Η ΑΕ Κομοτηνής ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε στην αρχή με 6-3. Οι πολλές λάθος πάσες όμως των παικτών της στην επίθεση έδωσε πολλούς εύκολους πόντους στους παίκτες της ΧΑΝΘ, οι οποίοι έκαναν το σκορ 12-21, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 21-25 για την ομάδα της Αδελφότητας. Στη δεύτερη περίοδο η ΧΑΝΘ ανέβασε το σκορ σε διψήφια διαφορά (21-32). Οι παίκτες της ΑΕ Κομοτηνής, με τον Θεοδωρίδη να βοηθάει από τον πάγκο, μείωσαν σε 30-35, όμως και πάλι τα πολλά λάθη επέτρεψαν στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να πάρει διψήφια διαφορά και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 33-44.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου η ΑΕ Κομοτηνής μείωσε στους εφτά (40-47) από εκεί και μετά όμως η ΧΑΝΘ πάτησε γκάζι, με τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς. Στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 49-64, ενώ στην τέταρτη περίοδο η διαφορά πέρασε και τους είκοσι πόντους, έφτασε και τους 25 (55-80) για να κλείσει στο τελικό 59-82, που αντικατοπτρίζει και την εικόνα του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 21-25, 33- 44 (ημίχρονο), 49-64, 59-82 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου

ΑΕ Κομοτηνής (Κουκοβίνος): Σταματέλος 9 (1), Χατζηδημητρίου 2, Χονδρόπουλος 5 (1), Βάκρινος 4, Θεοδωρίδης 18, Βαχαρίδης 2, Κουτσοβασίλης 5 (1), Μπορμπίδης 1, Σιμάκης 4, Χατζηπαυλίδης 3 (1), Τελούδης 2, Καναράς 4.

ΧΑΝΘ(Καραπιπερίδης): Βλάχος 2, Παυλέας 12, Λεμονιάς 5 (1), Σταματέλλος, Ελευθεριάδης 17, Ζιάκας 13 (3), Γιανλάρης, Παπαχρήστου 4, Δαβάνης 22 (3), Ερμείδης 5 (1), Μελίδης 2.