Γ’ Εθνική: Όσα έγιναν στο “Ελ Θράκικο” και τη νίκη της Ασπίδας επί της ΑΕ Κομοτηνής

Σε ένα παιχνίδι που είχε περισσότερο χαρακτήρα γιορτής, η Ασπίδα Ξάνθης κέρδισε εύκολα την ΑΕ Κομοτηνής με 72-60 και πέτυχε το απόλυτο στα παιχνίδια των ομάδων της Θράκης. Με τη νίκη αυτή η Ασπίδα πέτυχε το απόλυτο εντός έδρας κερδίζοντας και τους 13 αντιπάλους που φιλοξένησε. Αντίθετα για την ΑΕ Κομοτηνής η ήττα αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη.

Η Ασπίδα μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενη την ευστοχία που είχε πήρε διαφορά 8-10 πόντων, για να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά με 21-13. Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕ Κομοτηνής αντέδρασε και μείωσε σε 26-22, όμως και πάλι η Ασπίδα βρήκε λύσεις, προηγήθηκε με 38-26, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 40-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ολοκληρώθηκε το δεύτερο, με την Ασπίδα να παίρνει διαφορά 16 πόντων (45-29 και 47-31) και να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Όμως στα τελευταία πέντε λεπτά οι παίκτες της ΑΕ Κομοτηνής βρήκαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση και με σερί 5-14 μείωσαν σε 52-45, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Στην τέταρτη περίοδο η Ασπίδα πήρε από την αρχή διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησε καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου φτάνοντας στο τελικό 72-60.

Δεκάλεπτα: 21-13, 40-29 (ημίχρονο), 52-45, 72-60 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι., Αγραφιώτης Γρ.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ  (Ιωαννίδης): Κουμπάνης 6, Παπαδάκης 5(1), Γρούδος 4, Τσιώγκας 5(1), Στεφανίδης 11(3), Χατζημιχαηλίδης 5(1), Δατσής 2, Κουτσογιάννης 15, Κέλλης 6(2), Καραμπίνης 2, Παλλάκης 2, Πέτς 9(1).

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κουκοβίνος): Σταματέλος 2, Χατζηδημητρίου, Χονδρόπουλος 13(3), Βάκρινος 5, Θεοδωρίδης 7, Καπαρελιώτης 2, Κουτσοβασίλης 16, Καραμανλής 1, Σιμάκης 5, Χατζηπαυλίδης 3, Βαχαρίδης, Καναράς 6.