Γ’ Εθνική: Αγχωτική νίκη του αδιάφορου ΓΑΣ επί της Γαλάτιστας που (μάλλον) αποχαιρετά την κατηγορία

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, ο ΓΑΣ Κομοτηνή αν και αδιάφορος επικράτησε της Γαλάτιστας με 78-75. Η ομάδα της Κομοτηνής αν και προηγήθηκε με 15 πόντους στην αρχή της τέταρτης περιόδου, έδειξε τάσης αυτοχειρίας, με την ομάδα της Χαλκιδικής να μειώνει στον πόντο, όμως να μην παίρνει τελικά τη νίκη. Η ήττα αυτή μπορεί να είναι και καταδικαστική για την ομάδα της Γαλάτιστας, στην οποία στοίχισαν οι πολλές χαμένες βολές. Αξίζει τέλος να αναφέρουμε τον τραυματισμό του Κίμωνα Λεχούδη, ο οποίος στο πρώτο λεπτό του αγώνα είχε ένα θλαστικό τραύμα στο γόνατο και πήγε στο νοσοκομείο για ράμματα, όμως επέστρεψε και αγωνίστηκε κανονικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Γαλάτιστα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, με διάθεση να τρέξει, με τον ΓΑΣ να ακολουθεί το ρυθμό. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να παρακολουθούμε πολλές βεβιασμένες επιθέσεις. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ συνεχώς, με τον ΓΑΣ να κλείνει μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 17-16. Οι δύο ομάδες μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως στα μέσα του δεκαλέπτου ένα σερί 8-0 από τον ΓΑΣ μετέτρεψε το 26-24 σε 34-24. Η Γαλάτιστα επέστρεψε και με ένα γρήγορο 0-7 μείωσε σε 34-31, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 36-34 για την ομάδα της Κομοτηνής.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ πήρε πολλούς πόντους από τη γραμμή των 6,75 και παίζοντας καλή άμυνα ανέβασε τη διαφορά στο 64-51 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ με την έναρξη της τέταρτης ανέβασε τη διαφορά στους 15 (66-51). Εκεί η Γαλάτιστα αντέδρασε και με ένα σερί 0-11 μείωσε αρχικά σε 66-62, σταθεροποιώντας τη διαφορά μεταξύ 4-6 πόντων. Οι παίκτες του ΓΑΣ έδειχναν μπλοκαρισμένοι, κάνοντας πολλά λάθη, με τη Γαλάτιστα να μειώνει στο τελευταίο λεπτό σε 75-70 και 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 75-73. Από εκεί μπήκαμε στη ρώσικη ρουλέτα των βολών, με τον Μπεκρή να ευστοχεί σε μία και εν συνεχεία τον Καραΐσκο να ευστοχεί και στις δύο κάνοντας το σκορ 76-75. Στα 8 δευτερόλεπτα έγινε φάουλ στον Καραμπέκη, ο οποίος αστόχησε και στις δύο βολές, όμως στη συνέχεια διόρθωσε καθώς έκλεψε την πάσα αιφνιδιασμού, δίνοντας στον Στασινόπουλο, ο οποίος κάρφωσε. Η Γαλάτιστα στα 8 δέκατα που έμειναν δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση, με το 78-75 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 17-16, 36-34 (ημίχρονο), 64-51, 78-75 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Τζιβελεκίδου, Μαραθιώτης

ΓΑΣ ΚOMOTHNH (Ντίνας): Αθανασίου 6 (2), Θεοδωρόπουλος, Πασχαλινόπουλος, Μπούντας, Λεχούδης 6 (2), Καραμπέκης 12, Μαγκώνης 16 (2), Μπεκρής 16 (3), Καλατζής 5 (1), Πίτατζης, Στασινόπουλος 17, Μιχαηλίδης.

ΓAΛΑΤΙΣΤΑ (Μητακίδης): Ρίζος, Κουλαξής 19 (1), Δάγκας, Τσακίρης 6, Καρανώτας 14, Γιαχανατζής 11 (2), Παπουλιός, Σιδηράς, Καραΐσκος 20 (2), Ακριτίδης 4.