Σημαντικές διακρίσεις του ΝΟΑ στο πρωτάθλημα Βορειοδυτικής Ελλάδας “Laser 4.7 & Optimist”

Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση της ιστιοπλοϊκής ομάδας του Ναυταθλητικού Ομίλου Αλεξανδρούπολης στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα Βορειοδυτικής Ελλάδας για τις κατηγορίες σκαφών Laser 4.7 & Optimist, που ολοκληρώθηκε με το 2ο σκέλος που διοργάνωσε ο Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Ιωαννίνων στη Λίμνη Παμβώτιδα.

Ο Ν.Ο.Α. συμμετείχε με 12 αθλητές συνολικά και στις δύο κατηγορίες σκαφών παρουσιάζοντας την δεύτερη μεγαλύτερη αποστολή σε ολόκληρη την Βόρεια Ελλάδα (από την Κέρκυρα μέχρι τον Έβρο).

Στα σκάφη Optimist μετά από συνολικά 5 ιστιοδρομίες ανάμεσα σε 77 σκάφη, οι αθλητές του ΝΟΑ κατέλαβαν τις παρακάτω θέσεις:

Ο Πολυχρόνης  Γιαννακίδης κατέκτησε την 2η θέση γενικής και εξασφάλισε την συμμετοχή του στην προεθνική ομάδα.

Ο Θανάσης Κασαπίδης κατέκτησε την 23η θέση (1η παίδων).

Η Θεοδώρα Βορβολάκου κατέκτησε την 27η θέση (2η κορασίδων).

Ο Αργύρης Πρίπος κατέκτησε την 29η θέση.

Ο Παναγιώτης Βορβολάκος  κατέκτησε την 40η θέση (4η παίδων).

Ο Ευάγγελος Αργύρης κατέκτησε την 47η θέση.

Ο Θάνος Λάσκαρης κατέκτησε την 48η θέση (6η παίδων).

Ο Σταύρος Παλακίδης κατέκτησε την 49η θέση.

Στα σκάφη Laser 4.7 μετά από συνολικά 4 ιστιοδρομίες ανάμεσα σε 41 συνολικά σκάφη οι αθλητές του ΝΟΑ πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, οι 3 πρώτοι αθλητές με τις θέσεις που κατέλαβαν εξασφάλισαν την συμμετοχή τους στην προεθνική ομάδα. κατέλαβαν τις παρακάτω θέσεις:

Ο Βαγγέλης Δολιανίτης κατέκτησε την 3η θέση (2η αγοριών)

Ο Γιώργος Χατζηκωνσταντίνου κατέκτησε την 8η θέση (6η αγοριών)

Η Δήμητρα Παπαχρήστου κατέκτησε την 12η θέση (3η κοριτσιών)

Ο Ζήσης Ορφανίδης κατέκτησε την 21η θέση (16η αγοριών)

Ειδικότερα  στο δεύτερο αγώνα των Ιωαννίνων οι αθλητές του ΝΟΑ κατέκτησαν τα παρακάτω έπαθλα: