Deja Vu ήττα με ανατροπή για την Εθνική Εφήβων του Τσέλιου από την Λευκορωσία

Σύμπτωση επαναλαμβόμενη… παύει nα είναι σύμπτωση. Και όμως μετά από 48 ώρες και την ήττα της στο ται μπρεικ με 3-2 από την Εσθονία η Εθνική Εφήβων του εβρίτη παίκτη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Παρασκευά Τσέλιου (9 πόντοι), τα κατάφερε και ξαναέχασε 2-3 στο ται μπρεικ ενω ήταν μπροστα με 2-0 σετ για τα προκριματικα του Ευρωπαικού της Σερβίας, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 2-0 σετ που διεξάγεται στην πόλη Βρίνιατσκα Μπάνια.

Η Εθνική Εφήβων ωστόσο έμεινε από δυνάμεις όπως και στο παιχνίδι με την Εσθονία και απέναντι στους Λευκορώσους εμφάνισε κακό πρόσωπο στα 3 τελευταία σετ.

Στα δύο πρώτα σετ η ελληνική ομάδα ήταν εξαιρετική, έχοντας τρομερά ποσοστά στην επίθεση (62% και 82% αντίστοιχα) κι αυτή η εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το 8-7 του γ’ σετ.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η εθνική άρχισε τα λάθη, η εικόνα άλλαξε με τους Λευκορώσους να ξεφεύγουν 13-16 και να μειώνουν σε 2-1, ενώ στο δ’ σετ κυριάρχησαν πλήρως οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ξεκινήσαμε καλά και προηγηθήκαμε με 4-1, όμως δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε το προβάδισμα με τους Λευκορώσους να ισοφαρίζουν 5-5 και να προηγούνται 5-7. Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο 8-9 που έγινε 8-12 κι έτσι ήρθε η δεύτερη ήττα.

Πλέον την Κυριακή αντιμετωπίζει την γηπεδούχο Σερβία, αν και φαίνεται η πρόκριση να έχει πετάξει. Θυμίζουμε την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού παίρνει απευθείας η πρώτη ομάδα κάθε ομίλου, ενώ οι ομάδες που θα καταλάβουν τη δεύτερη θέση στους οκτώ ομίλους, θα χωριστούν σε δύο ομίλους των τεσσάρων (στις αρχές Ιουλίου) για τα δύο τελευταία εισιτήρια.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 25-13, 20-25, 15-25, 11-15)

Ελλάδα (Αγγελόπουλος) Κανελλόπουλος 1 (1 άσο), Χρηστινίδης 1 (1/5 επ.,67% υπ. – 33% άριστες), Κάββουρας 12 (12/21 επ.), Παπαλεξίου 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Σπυριούνης 17 (15/29 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 11% υπ. – 06% άριστες), Τσέλιος 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Μπουράκης -λ (67% υπ. – 41% άριστες) / Τζιουμάκας 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 13% άριστες), Κωτσάκης, Αδάμ, Καπετανίδης 1 (1/6 επ.), Χατζηγεωργίου.
Λευκορωσία (Μαϊσίγιεβιτς) Αμπραμένκα 5 (2/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 30% άριστες), Καπιλιού 9 (8/25 επ., 1 άσο, 25% υπ. – 10% άριστες), Σχμάτ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Κούμπαρ 26 (22/43 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Σκρεντάου 9 (6/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τσιούσκεβιτς 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λάζουκα -λ (60% υπ. – 36% άριστες) / Καντουλίνσκι, Ρακ, Λαουρούσκα.