Σώθηκε η Ορεστιάδα! Και του χρόνου παρέα με Εθνικό στην Α1! Η τελική βαθμολογία της Volley League

Ο ΑΟ Ορεστιάδας μπορεί να έχασε το πρώτο σετ, ωστόσο ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και επικράτησε με 3-1 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και σε συνδυασμό με την ήττα του Άρη, θα παραμείνει και τη νέα σεζόν στα σαλόνια της Α1 Κατηγορίας. Για τους πράσινους του Β. Έβρου ήταν άλλωστε ματς ζωής ή θανάτου, ενώ για τους μπλε αναμέτρηση ρουτίνας, αδιάφορη βαθμολογικά, αφού έτσι και αλλιώς ο Εθνικός τερμάτισε στην έβδομη θέση.

Λίγο μετά τη νίκη της Ορεστιάδας οριστικοποιήθηκε η ήττα του Άρη από τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ, εξαιτίας της οποίας οριστικοποιήθηκε η παραμονή της Ορεστιάδας Volley League. Το μόνο ζήτημα που απέμενε ήταν αν θα πέσει απευθείας ο Άρης ή αν θα έπαιζε μπαράζ παραμονής με τον Ηρακλή, εφόσον αυτός έχανε με 3-1 σετ. Ο Ηρακλής αν και εκείνη την στιγμή βρισκόταν πίσω στο σκορ με 20-16, τελικά ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση.

Ετσι, παίρνοντας το σετ με 25-22 και ισοφαρίζοντας σε 2-2, έριξε τον Άρη στην Α2 Κατηγορία, όπου θα βρει ως αντιπάλους την ΓΕ Αλεξανδρούπολης και την ΑΕ Κομοτηνής και ενδεχομένως τον Άθλο Ορεστιάδας. Πλέον το πρωτάθλημα συνεχίζεται με τους τέσσερις πρώτους. Στα ημιτελικά των πλέι οφ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον ΠΑΟΚ και η Κηφισιά τον Φοίνικα Σύρου.