Γ’ Εθνική: Λύγισε στο τέλος η ΑΕ Κομοτηνής και γνώρισε την ήττα από την Αρετσού

Αν και βρίσκονταν για μεγάλο χρονικό διάστημα μπροστά στο σκορ, τελικά η ΑΕ Κομοτηνής δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 88-77 από την Αρετσού, η οποία με τη νίκη της αυτή έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε θεαματικά, με τις δύο ομάδες να ρίχνουν το βάρος στη επίθεση. Η ΑΕ Κομοτηνής ήταν αρκετά εύστοχη καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 22-27. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Κομοτηνής κατάφερε και διατηρούσε τη διαφορά στους 5-7 πόντους και με ένα ξέσπασμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε με 33-41 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε πολύ νωθρά, κάτι που εκμεταλεύτηκε η Αρετσού που με σερί 16-4 στα πρώτα εφτά λεπτά πέρασε μπροστά στο σκορ με 49-45, κλείνοντας και την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 62-57. Η ΑΕ Κομοτηνής αντέδρασε στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και πέρασε εκ νέου μπροστά (65-66), όμως με ένα σερί 13-3 η Αρετσού έκανε το σκορ 78-70, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και στην ουσία καθάρισε την υπόθεση νλικη, φτάνοντας στο τελικό 88-79.

Δεκάλεπτα: 22-27, 33-41 (ημίχρονο), 62-57, 88-79 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Καρακώστας-Παζώλης

ΑΡΕΤΣΟΥ (Πετρόπουλος): Ντομόπουλος 17 (2), Στυλιανίδης 15 (12), Παντελίδης 20 (6), Μωϊσίδης, Καραδήμας 6, Αποστόλου 6, Πετρίδης 24 (6).

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κουκοβίνος): Σταματέλος 3, Χονδρόπουλος 32 (6), Κουτσοβασίλης 14 (2), Τελούδης 9 (1), Καναράς 3, Χατζηπαυλίδης 6, Βαχαρίδης 4. Χατζηδημητρίου 8 (2).