Γ’ Εθνική: Επτάψυχος ο ΓΑΣ νίκησε με χιτσκοκικό τρόπο τον Ορφέα Νέου Σκοπού

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το μπάσκετ, ο ΓΑΣ Κομοτηνή αποδείχθηκε επτάψυχος και νίκησε με 78-77 τον Ορφέα Νέου Σκοπού, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους στο 25 της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Κομοτηνής ξεκίνησε πολύ άσχημα την αναμέτρηση και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 5-13, με τον Ορφέα να εκμεταλεύεται τα πολλά λάθη των παικτών του ΓΑΣ, πετυχαίνοντας πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 12-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα των Σερρών συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, με τον ΓΑΣ όμως να ελέγχει τη διαφορά και να μη την αφήνει να ξεφύγει. Μάλιστα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα της Κομοτηνής ισοφάρισε σε 34-34, όμως δύο λάθη στο τελευταίο λεπτό επέτρεψαν στον Ορφέα να ξεφύγει και να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 34-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε εφιαλτικά για την ομάδα του ΓΑΣ, καθώς η ομάδα του Ορφέα όχι μόνο συντηρούσε τη διαφορά μεταξύ 5-8 πόντων, αλλά με ένα ξέσπασμα στα μισά της περιόδου προηγήθηκε με 38-54 και 40-56. Εκεί η ομάδα του ΓΑΣ αντέδρασε και με ένα σερί 12-4 έκλεισε το ημίχρονο πίσω με 52-60. Στο τέταρτο δεκάλπτα ο Ορφέας κρατούσε τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους και πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ήταν μπροστά με 62-72. Ο ΓΑΣ όμως αντέδρασε και πάλι και με ένα σερί 8-1 μέσα σε δύο λεπτά μείωσε σε 70-73, ενώ πέρσε και μπροστά με 76-75 και 78-77, 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ορφέας Νέου σκοπού είχε την τελευταία επίθεση, με τους παίκτες της ομάδας των Σερρών να αστοχούν τρεις φορές, καθώς πήραν δύο επιθετικά ριμπάουντ και τον ΓΑΣ να παίρνει μία νίκη ψυχής, καθώς οι παίκτες του ουδέποτε παράτησαν το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 12-18, 34-40 (ημίχρονο), 52-60, 78-77 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Μπίκης, Καρκαλέτσης

ΓΑΣ Κομοτηνή (Ντίνας): Αθανασίου, Μιχαηλίδης 5 (1), Πασχαλινόπουλος, Μπούντας, Λεχούδης 12, Καραμπέκης 16, Μαγκώνης 3, Μπεκρής 9 (2), Καλατζής 17 (3), Πίτατζης, Στασινόπουλος 14, Χαλήλ 2.

ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Κουτσιαντζής 3 (1), Γουλιανός, Δεμερτζής 26 (1), Καντζουρίδης, Χατζής 10, Παππά 3 (1), Τσανάκας, Καβαργύρης 14, Αποστόλου, Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 19 (1), Καραμπατζιάκης.