Και τώρα πιάστε την! Φαβορί για άνοδο η Ασπίδα μετά τον θρίαμβο στο ντέρμπι κορυφής με την Γέφυρα

Με όπλο την άμυνα της στο δεύτερο ημίχρονο, η Ασπίδα Ξάνθης μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το ντέρμπι με τη Γέφυρα, επικράτησε με 68-51 καλύπτοντας και τη διαφορά από τον πρώτο αγώνα και κρατάει πλέον στα χέρια της την άνοδο στη Β΄ Εθνική. Συγκλονιστική η υποστήριξη του κόσμου, που γέμισε ασφυκτικά το κλειστό του Ευμοίρου και αποτέλεσε τον έκτο παίκτη της ομάδας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν στην αρχή ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα. Η Ασπίδα προηγήθηκε τρία λεπτά πριν το τέλος με 12-9, όμως η Γέφυρα απάντησε με ένα 0-8 και έκανε το 12-17, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 15-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γέφυρα πήρε δύο φορές προβάδισμα έξι πόντων. Τη μία με 19-25 (απάντησε γρήγορα η Ασπίδα και ισοφάρισε σε 25-25) και την άλλη με 25-31, 4΄ 38΄΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Εκεί η Ασπίδα με όπλο την άμυνα της δεν δέχθηκε πόντο στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου και με σερί 11-0 προηγήθηκε με 36-31, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ασπίδα ήταν καταιγιστική και με όπλο την άμυνα πήρε από τα μέσα στου τρίτου δεκαλέπτου διψήφια (50-37), για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 50-41. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν συνέχεια πάνω από τους δέκα πόντους για να φτάσει στη μέγιστη τιμή της στο 68-51, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα:  15-17, 36-31 (ημίχρονο), 50-41, 68-51 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Κουμπάνης, Παπαδάκης 9 (1), Γρούδος 4, Τσιώγκας, Στεφανίδης 16 (3), Χατζημιχαηλίδης 8 (1), Δάτσης, Κουτσογιάννης 13 (2), Κέλλης, Καραμπίνης 3 (1), Παλλάκης 7, Πετς 8 (1).

Γέφυρα (Τουλούμης Γ.): Τουλούμης Δ. 13 (2), Δανάκης 8, Κουλουμπής 3 (1), Χαρισόπουλος, Τολιόπουλος 7, Μπάρκος, Μυλωνίδης 18 (2), Γεράκης, Ευσταθιάδης, Σαραφίδης, Μπίσκας, Αλμπάντης 2.