Γ’ Εθνική: Ήττα στο φινάλε (και) για τον ΓΑΣ Κομοτηνή στις Σέρρες

Μια σημαντική νίκη που θα το έφερνε κοντά στην τέταρτη θέση έχασεε μεσα από τα χέρια του ο ΓΑΣ Κομοτηνή, που ηττήθηκε με 66-61 αν και ήταν μπροστα στο τρίτο δεκάλεπτο με 12 πόντους!

Η ομαδα της Κομοτηνης μπήκε πολύ δυνατα στο παιχνίδι αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους και προηγήθηκε 13-21 στο πρώτο δεκάλεπτο κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά δώδεκα ποντους με 28-40.

Η ομάδα των Σερρών μπήκε αποφασισμένη να μειώσει το σκορ, και μείωσε σε 34-42, ωστόσο οι παιχτες του ΓΑΣ επανεφεραν την διαφορά στο +12 του ημιχρόνου με 34-46. Ο Ίκαρος όμως με πιεστική αμυνα και ορθές επιθετικές επιλογές έκλεισε το δεκάλεπτο στο -2 με το σκορ στο 46-48 και του παίχτες του ΓΑΣ να σκοράρουν μόλις 8 πόντους σε ένα δεκάλεπτο.

Η δυστοκία για τον ΓΑΣ συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με του ϊκαρους να περνούν για πρώτη φορά μπροστά 51-48. Ο ΓΑΣ ωστόσο αντέδρασε και περασε πάλι μπροστά 53-56 και 57-59 ένα λεπτό πριν το τέλος. Κάπου εκέι μίλησε η έδρα και οι γηπεδούχοι με ενα σερί 9-2 εκαναν την ανατροπή πετυχαίνοντας μια σημαντική νικη με 66-61 (Φώτο SerresSportNews).

Πολύ καλοι για τον ΓΑΣ ο Καραμπέκης με 17, ο Στασινόπουλος και ο Λεχούδης με 14 πόντους. Από τους γηπεδούχους ο Γεωργιανός ειχε 21 πόντους, ο Τράκας 17 και ο Γρίψιος 10 πόντους με 18 ριμπάουντ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-21, 28-40, 46-48, 66-61

Διαιτητές: Κατρακάρης-Μπακάλης

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποριόπουλος): Καλογεράτος 9 (1), Γεωργιανός 21 (2), Τράκας 17 (2), Παπαδόπουλος Γ. 2, Θολιώτης 4, Δαλαγκόζης , Κάτος, Γκούτζιας 3, Γρίψιος 10 (18ρ.).

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Βελή- Ντίνας): Καραμπέκης 17 (2), Μπεκρής 5 (1), Στασινόπουλος 16, Λεχούδης 14 (2), Μαγκώνης 7 (1), Χαλίλ, Καλαντζής 2, Μιχαηλίδης, Αθανασίου, Μπούντας.