ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Στον τελικό οι Παίδες της Ασπίδας Ξάνθης που κέρδισαν τον Πανσερραϊκό!

Σπουδαία νίκη και πρόκριση στον μεγάλο τελικού του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ για την ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης, που πέτυχε την 17η νίκη της στα 17 παιχνίδια που έχει δώσει σε όλη την διάρκεια της σαιζόν, και πλέον βρίσκεται μία νίκη απο την κατάκτηση του τίτλου, στον τελικό θα παίξει με το νικητή της συνάντησης Τιτάνες Δράμας – ΓΑΣ Κομοτηνή που παίζουν αυτή την ώρα στην Καβάλα.

Οι παίκτες του Χρήστου Βαχαρίδη κατέβαλαν τεράστια προσπάθεια ειδικά μετά το κακό τους ξεκίνημα καθώς με το τέλος της πρώτης περιόδου ήταν πίσω στο σκορ με 11 πόντους. Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες της Ασπίδας έχοντας και την συμπαράσταση αρκετού κόσμου απο την Ξάνθη που βρέθηκε στο κλειστό της “Καλαμίτσας” ανέτρεψαν πλήρως την εις βάρος τους κατάσταση και με επι μέρους σκορ 5-21 κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 5πόντους(25-30). Κύριοι μοχλοί της ανατροπής τα δύο πολύ σημαντικά τρίποντα του Χαραλαμπίδη, οι 7 πόντοι του Πάτση, οι 5 του Κουρτίδη, και οι 3 του Παυλάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως και στο πρώτο οι Σερραίοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν με το τέλος της τρίτης περιόδου να ξαναμπούν μπροστά στο σκόρ για έναν πόντο(40-39). Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Πανσερραϊκού έλεγχαν τον αγώνα στα πρώτα πέντε λεπτά αλλά στο φινάλε οι παίκτες της Ασπίδας με τρομερή ψυχραιμία και πολύ πάθος κατάφεραν να ανατρέψουν πλήρως την εις βάρος τους κατάσταση εκείνη την στιγμή, έχαναν με 51-42. Η ομάδα της Ξάνθης κατάφερε μισό λεπτό πριν το φινάλε να περάσει μπροστά στο σκορ με τρίποντη βόμβα του Χαραλαμπίδη κάνοντας το 52-53, και στο φινάλε να διαμορφωθεί το τελικό σκορ με τους Πάτση και Κουρτίδη να σημειώνουν απο έναν πόντο.

Κορυφαίοι για τους Ξανθιώτες ήταν οι Χαραλαμπίδης(πέτυχε 5 τρίποντα), Πάτσης, Κουρτίδης και Παυλάκης αλλά και γενικότερα όλα τα παιδιά που έκαναν συγκλονιστική εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα. Απο την ομάδα των Σερρών ξεχώρισαν οι Καρυπίδης, Τσιανδής, Ξακουστός και Πλανάρης

Διαιτητές: Ντούρας, Κατρακάρης

Δεκάλεπτα:20-9, 25-30(ημίχρονο), 40-39, 52-55

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Σαμαράς): Χρυσοστομίδης, Ξακουστός  11, Τσιανδής  15, Βασιλειάδης, Νίσκας  2, Γρηγοράκης, Καρυπίδης  17, Τσιάγγας, Σίμογλου, Μπεντής, Πλανάρης  7(1), Καλογραιάκης

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Βαχαρίδης Χρ.): Τσέκης  2, Χαραλαμπίδης  15(5), Σμυρλόγλου, Κυβρακίδης, Αρβανιτάκης, Χατζηγεωργίου, Ντεμάϊ  2, Παυλάκης  10(1), Πάτσης  16(1), Κουρτίδης 10(1), Τσουράπας, Ρούμογλου