Photos: 20 κλικ από την εντός έδρας ήττα της Ορεστιάδας απο τον ΠΑΟΚ

Σε περιπέτειες μπήκε πάλι η Ορεστιάδα που κρατάει οριακά πλέον την 8η θέση, ένα βαθμό μπροστά από τον Ηρακλή και δύο από την Παναχαϊκή, μετά την εντός έδρα ήττα με 3-0 σετ απο τον ΠΑΟΚ στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πιο ουσιαστικοί τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και παρά τις αρκετές αλλαγές του Καλμαζίδη κατάφεραν να φύγουν με μια άνετη νίκη απέναντι στην Ορεστιάδα που πάλεψε τόσο το πρώτο όσο και το τελευταίο σετ, όμως και στα δύο ήταν πίσω και άργησε να αντεπιτεθεί χωρίς ποτέ επί της ουσίας να βάλει δύσκολα στον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τσεπκινλής

Τα σετ: 0-3 (21-25, 16-25, 20-25) σε 74′

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 3 (3/4 επ), Αμπουίλα 3 (3/4 επ), Μίλιτς 5 (2/11 επ, 3 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 11 (10/21 επ, 1 μπλοκ, 76% υπ – 44% άριστες), Ριζόπουλος 5 (5/10 επ, 58% υπ – 42% άριστες), Καρντόσο 14 (10/28 επ, 4 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 56% υπ – 50% άριστες), Σκαρλατίδης

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Ντίνας 8 (3/6 επ, 5 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1/1 επ), Σεπέδα 16 (15/28 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (1/2 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (5/13 επ, 2 μπλοκ, 85% υπ – 46% άριστες), Γιαμπλόνσκι 7 (4/14 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 76% υπ – 43% άριστες) / Γκαράς (λ, 74% υπ – 64% άριστες), Χιμένες, Τερζής 2 (2 μπλοκ), Σαμπανάι 1 (1/2 επ), Σμαραγδής 1 (μπλοκ).