ΕΠΣ Ξάνθης: Όσα έγιναν στο ντέρμπι κορυφής του Ορφέα Ξάνθης με την Αναγέννησης Θαλασσιάς

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν αυτό που διεξήχθη στο γήπεδο του ΑΟΞ στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ξάνθης, με Ορφέα Ξάνθης και Αναγέννηση Θαλασσιάς να προσφέρουν εξαιρετικό θέαμα στον λίγο κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του γηπέδου για να δει το ντέρμπι τίτλου όπως είχε χαρακτηριστεί, με την ομάδα του Γιάννη Αποστολίδη να παίρνει μια σπουδαία νίκη με 1-3 βάζοντας… φωτιά στο πρωτάθλημα, καθώς με αυτή τη νίκη μείωσε την διαφορά της απο τον πρωτοπόρο Ορφέα στους δύο πόντους πέντε στροφές πριν το τέλος.

Η ομάδα του Ορφέα ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς και αφού δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στις επιθετικές προσπάθειες των αδερφών Καραγκιόζη, δέχτηκε το γκολ στο 19′, όταν μετά απο πολύ ωραίο συνδυασμό των Στέλιου Τουργαίδη και Πέτρου Σαρηγγιανίδη ο τελευταίος έκανε το γύρισμα και ο Χριστοφορίδης που κινήθηκε στην πορεία της  μπάλας με πλασέ μέσα απο την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στο 24′ η ομάδα του Ορφέα απάντησε φέρνοντας το ματς στα ίσια μετά απο κεφαλιά του Χίντ Ιμέρ έπειτα απο εκτέλεση κόρνερ.

Στο 34′ η ομάδα της Θαλασσιάς έχασε πολύ καλή στιγμή με τον Χριστοφορίδη να μην μπορεί να κερδίσει τον Ζώη σε τετ-α-τετ, κάτι που ωστόσο κατάφερε τέσσερα λεπτά αργότερα όταν ο γκολκίπερ του Ορφέα απέκρουσε το σουτ του Πέτρου Σαρηγιαννίδη με τον Γιάννη Χριστοφορίδη να ακολουθεί την φάση και με πλασέ να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην Αναγέννηση. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους είδαν στο φινάλε του πρώτου μέρους, στο 1′ λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πέτρος Σαρηγιαννίδης να ανατρέπεται στην περιοχή απο τον Ζώη με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Στέλιος Τουργαίδης που ευστόχησε στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα(1-3).

Στην επανάληψη ο Ορφέας μπήκε δυνατά θέλοντας να μπει εκ νέου στην διεκδίκηση του αγώνα όμως η εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Καραγκιόζη στο 49′ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ηλιάσκου, με τον Καραγκιόζη να είναι άτυχος και στην δεύτερη του απόπειρα να σκοράρει απο φάουλ στο 86′ αυτή την φορά τον σταμάτησε το δεξί δοκάρι του κίπερ της Θαλασσιάς. Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό με εκατέρωθεν μεγάλες στιγμές και για τους δύο, με το τελικό σφύριγμα του Χριστόδουλου Μπουραζάνη να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη που τους διατηρεί ζωντανούς στο κόλπο της κατάκτησης του πρωταθλήματος, και τους γηπεδούχους να προβληματίζονται απο την εντός έδρας ήττα.

Πλέον η ομάδα του Ορφέα καλείται να ξεχάσει αυτό το αποτέλεσμα και να επικεντρωθεί στην δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Άρη Αβάτου στα Μάγγανα, ενώ η ομάδα της Θαλασσιάς έχοντας πλέον και πολύ ανεβασμένη ψυχολογία ετοιμάζεται για το παιχνίδι με τον Νέστο Χρυσούπολης στο γήπεδο της Θαλασσιάς την Τετάρτη 9 Μαρτίου στις 15:30 για το Κύπελλο Ερασιτεχνών.

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ: Ζώης, Τζαμπάζ Χακή(85′ Μαλαδένης), Καρά Αλή, Παπαδιώτης, Μακράκης, Μαυρόπουλος, Καραγκιόζης Β., Μόσχος(46′ Μουμίνογλου Τουγιάλ), Χαραλαμπίδης(Λαζαρίδης Χρ.), Καραγκιόζης Γ., Χίντ Ιμέρ

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ: Ηλιάσκος, Κελλίδης, Κοτζάκελης, Σαρηγιαννίδης Αλ., Μπαϊρακταρίδης(65′ Ματζαρίδης), Τουργαίδης Κ., Τουργαίδης Στ., Πεντεζίδης Παν.(72′ Χατζηπαρασκευάς), Χριστοφορίδης(87′ Παπαδημητρίου), Σαρηγιαννίδης Π., Κιαχίδης