Γ’ Εθνική: Νίκησε και τον ΒΑΟ και ετοιμάζει τα πλάνα για τη νέα χρονιά η ΑΕ Κομοτηνής

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του ΒΑΟ με 72-79 πέτυχε η ΑΕ Κομοτηνής. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Κομοτηνής εξασφαλίζει ουσιαστικά την παραμονή της στην κατηγορία για τη νέα αγωνιστική περίοδο και πλέον στις επόμενες έξι αγωνιστικές θα έχει την ευκαιρία να σκαρφαλώσει και άλλο στον βαθμολογικό πίνακα.

Η ομάδα ΑΕ Κομοτηνής ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 15-21. Ο Βυζαντινός όμως αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση αλλά και στην άμυνα όχι μόνο προηγήθηκε, αλλά έκλεισε το ημίχρονο με 40-33, αγγίζοντας και διψήφια διαφορά.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως άνηκε ολοκληρωτικά στην ΑΕ Κομοτηνής, η οποία με εκπληκτική άμυνα και αρκετές λύσεις στην επίθεση πέρασε μπροστά και έκλεισε το δεκάλεπτο με 51-58. Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα της Κομοτηνής είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασε στην πολύτιμη νίκη, με το τελικό 72-79 να σφραγίζει την παραμονή της ΑΕ Κομοτηνής στη Γ΄ Εθνική και τη νέα περίοδο.

Δεκάλεπτα: 15-21, 40-33 (ημίχρονο), 51-58, 72-79 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ξέρας, Παζόλης

ΒΑΟ (Κατσής): Παρασκευάς 6 (1), Τσιώγκας, Τζουβάρας 11 (3), Λεπτοκαρίδης 20 (1), Γαλανίδης 13 (3), Παπαβασιλείου 3 (1), Γεωργιάδης 5, Χολέβας 3, Γρηγοριάδης 2, Δέλλας 8.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κουκοβίνος): Σταματέλος 17 (1), Χονδρόπουλος 10 (2), Κουτσοβασίλης 12 (3), Σιμάκης 20 (1), Βάκρινος 2, Χατζηπαυλίδης 2, Θεοδωρίδης 7, Χατζηδημητρίου 6, Καναράς 3, Μποντίδης.