Γ’ Εθνική: Έφτασε πολύ κοντά στην έκπληξη η ΑΕ Κομοτηνής αλλά λύγισε απέναντι στην πρωτοπόρο Γέφυρα

Την έκπληξη της 19ης αγωνιστικής πήγε να πετύχει η μαχητική ΑΕ Κομοτηνής επί της πρωτοπόρου Γεφυρας, ωστόσο δεν τα καταφερε και αν και προηγούμενη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ηττηθηκε στο τέλος.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά στο πρωτο δεκάλεπτο με 16-22, ωστόσο τα παιδιά του Θέμη Κουκουβίνου αντέδρασαν και με μεγάλη ευστοχία στην επίθεση περασαν μπροστά 32-27 στο 16′ και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο +10, με 45-35.

Η Γέφυρα αντεδρασε μείωσε στους τέσσερις, 58-54, στο 30′ και στον πόντο 62-61 πέντε λεπτά πριν το τέλος, αφού η ΑΕΚ έπαθε μπλακ άουτ στην επίθεση. Τελικά οι πρωτοπόροι έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία στο τελος και πάιζοντας καλή άμυνα δεχόμενοι μόλις 20 πόντους στο δέυτερο ημίχρονο πήραν την σημαντική και δύσκολη νίκη με 65-70, διατηρόντας την απόσταση από την δεύτερη Ασπίδα στους 2 πόντους

Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης

Δεκάλεπτα: 16-22, 45-35 (ημίχρονο), 58-54, 65-70 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κουκοβίνος): Σταματέλος 2, Χονδρόπουλος 2, Κουτσοβασίλης 17 (3), Σιμάκης 19 (3), Τελούδης 16 (3), Βάκρινος , Χατζηπαυλίδης 4, Θεοδωρίδης, Βαχαρίδης, Χατζηδημητρίου, Κανάρας 5.

ΓΕΦΥΡΑ (Τουλούμης): Τουλούμης 19 (1), Δανάκης 15 (1), Δώνης, Τολιόπουλος 4, Μπάρκος, Μυλωνίδης 25 (4), Μπίσκας 3, Κουλουμπής 2, Γεράκης 2, Αλμπάντης , Σιολόγκας, Τσακιρμπάρογλου