Με Θρακιώτικα τέρματα κατέκτησε το Κύπελλο Καβάλας ο Νέστος Χρυσούπολης που βλέπει… Θαλασσιά!

Κυπελλούχος Καβάλας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά αναδείχτηκε ο κάτοχος του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Νέστος Χρυσούπολης που κέρδισε δύσκολα στην παράταση με 3-2 τον Ηρακλή Καβάλας, και πλέον θα βρει μπροστά του για την Α’ φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών την Κυπελλούχο Ξάνθης Αναγέννηση Θαλασσιάς(Θυμηθείτε όλα τα ζευγάρια του Κυπέλλου Ερασιτεχνών ΕΔΩ)

Η ομάδα της Χρυσούπολης που ήταν το φαβορί και λόγω της διαφοράς κατηγορίας απο τον Ηρακλή, κατάφερε στον μεγάλο τελικό που διεξήχθη στο “Ανθή Καραγιάννη” να ανοίξει το σκορ μόλις στο 6′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκατζολάρι, στο πολύ δυνατό ξεκίνημα που πραγματοποίησε, καθώς πριν το γκολ είχε και οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του Ξανθιώτη επιθετικού Αλέξανδρου Μελισσόπουλου. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όπως αναφέρει το kavalagoal απ’ όπου και η φωτογραφία, η ομάδα του Ηρακλή ισοφάρισε το παιχνίδι όταν μετά απο σέντρα του Γοριδάρη ο Αγγελίδης με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Χατζηνικολή, με το 1-1 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο διαιτητής της συνάντησης Σταύρος Μάνταλος άφησε τις δύο ομάδες με παίκτη λιγότερο, αρχικά στο 55′ για την ομάδα του Ηρακλή με τον Προβατίδη να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη για θέατρο, ενώ στο 85′ θα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη επίσης για θέατρο ο Κώστας Παπαδάτος του Νέστου. Στο 87′ ο Νέστος πήρε ξανά το προβάδισμα χάρις το τέρμα του Ξανθιώτη μέσου Τάσου Δεσύλλα, όμως στο 3′ λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Ηρακλή θα “σοκάρει” εκ νέου την ομάδα της Χρυσούπολης με τον Αγγελίδη με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα να στέλνει το ματς στην παράταση.

Στο 10′ λεπτό του πρώτου μέρους της παράτασης ο Ξανθιώτης αμυντικός Γιάννης Μπουλγούρας με δυνατό σουτ έκανε το 3-2, και παρότι η ομάδα του Νέστου ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης του Γκατζολάρι ένα λεπτό αργότερα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να κατακτήσει ακόμη έναν τίτλο συνεχίζοντας το περσινό της εντυπωσιακό σερί. Πλέον η ομάδα της Χρυσούπολης πέρα απο τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής έχει μπροστά της και την αναμέτρηση με την Κυπελλούχο Ξάνθης Αναγέννηση Θαλασσιάς για την Α’ φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, θυμηθείτε όλα τα ζευγάρια του Κυπέλλου Ερασιτεχνών ΕΔΩ

Για την ομάδα του Νέστου αγωνίστηκαν οι Ξανθιώτες Άγγελος Παυλακάκης, Τάσος Δεσύλλας, Γιάννης Μπουλγούρας, Αλέξανδρος Μελισσόπουλος, οι Εβρίτες Ανδρέας Μκρτσιάν και Γιώργος Λαζαρίδης, και οι πρώην ποδοσφαιριστές της Skoda Ξάνθη Λάζαρος Γκατζολάρι, Ντάνιελ Κούτεφ και Στέλιος Λάσπατζης. Κυπελλούχοι είναι παρότι δεν αγωνίστηκαν για διάφορους λόγους οι Ξανθιώτες Ρετζέπ Χασάνογλου, Τζοσκούν Κιοσέ, Νίκος Κούτρας, Βασίλης Κουτσούμπας και ο Εβρίτης Κάρεν Αβογιάν. Ενώ απο την ομάδα της Καβάλας αγωνίστηκαν οι δύο πρώην ποδοσφαιριστές της Skoda Ξάνθη Βαλαβανόπουλος και Άγγος.

Ηρακλής Καβάλας(Στ. Ιγνατιάδης): Ευστρατίου, Γοριδάρης, Ρουμελιώτης, Σολακίδης, Γκέκας(89′ Χρυσαλίδης), Προβατίδης, Χατζηκυριάκου(46′ Ντομί), Σιαματάς, Βαλαβανόπουλος(80′ Άγγος), Αγγελίδης, Τσότρας

Νέστος Χρυσούπολης(Γ. Κασκαμπανιώτης): Χατζηνικολής, Παυλακάκης(72′ Δεσύλλας), Μπουλγούρας, Σεφερίδης, Παπαδάτος, Μκρτσιάν, Τσίτσι, Γκατζολάρι, Μελισσόπουλος(63′ Λάσπατζης), Κούτεφ (46′ Λαζαρίδης), Ζγκούρι