ΕΠΣ Ξάνθης: Όσα έγιναν στο εντυπωσιακό πέρασμα του Ορφέα απο τον Εχίνο

Σαρωτικό ήταν το πέρασμα του Ορφέα Ξάνθης από την έδρα του Εχίνου στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ξάνθης, με τον πρωτοπόρο Ορφέα να κερδίζει με 8-2 την τοπική ομάδα.

Ο Ορφέας μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά αποφασισμένος να μην δώσει ελπίδες στην ομάδα του Εχίνου, που παλεύει να σωθεί, και μόλις στο 7′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μάνο Χαραλαμπίδη μετά απο γύρισμα του Τζαμπάζ, ενώ με την συμπλήρωση 16′ λεπτών αγώνα διπλασίασε τα τέρματα του ξανά με τον  Χαραλαμπίδη που βγήκε ταχύτατα στην πλάτη της άμυνας του Εχίνου και με πλασέ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στο τέρμα του Μουζαφέρ. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Τοπ Αλή Ριτβάν, όμως η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και στο 41′ ο Μόσχος με σουτ έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων υπέρ της ομάδας του Ορφέα, ενώ στο 44′ ο Μουμίνογλου Τουγιάλ έπαιξε το ένα δύο με τον Μυγγίδη και στην συνέχεια διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου που ήταν το 1-4.

Με το γκάζι πατημένο βγήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ορφέα, που μέσα 15′ λεπτά πέτυχαν 3 τέρματα διαμορφώνοντας το επιβλητικό 7-1. Αρχικά στο 50′ ο Γιάννης Καραγκιόζης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-5, ενώ 4′ λεπτά αργότερα ο Μουμίνογλου πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με σουτ θα κάνει το 1-6, και δύο λεπτά αργότερα ο Καραγκιόζης από σκόρερ έγινε πασέρ και με δική του ασίστ ο Λάζαρος Μαυρόπουλος με σουτ έκανε το 1-7. Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-7 χάρις σε τέρμα του Καβάζ Μεμεταλή , ενώ στο 69′ ο Μαυρόπουλος με σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμορφώνοντας το τελικό 8-2

Μετά απο 19 παιχνίδια ο Ορφέας συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία για την επιστροφή στους τίτλους φτάνοντας τους 53 βαθμούς με απολογισμό 17 νίκες και 2 ισοπαλίες. Απο την άλλη η ομάδα του Εχίνου έμεινε στους 16 βαθμούς ακριβώς πάνω απο την ζώνη του υποβιβασμού εφτά αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μόσχος Γκαϊτατζής με βοηθούς τους Χρυσέλη και Διαμαντόπουλο

ΕΧΙΝΟΣ ΣΠΟΡ: Μουζαφέρ, Μπακάλ (65′ Τσακίρ Τζέμ), Κουράκ(62′ Καδρή), Ντζομιάδης, Μποασή, Αμούτσκα(48′ Μιχαηλίδης), Κάλφα, Μπαργκάν, Χότσκα, Καβάζ, Τοπ Αλή Ριτβάν

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ: Ζώης, Τζαμπάζ Χακή, Καλά Αλή, Παπαδιώτης, Μυγγίδης, Μαυρόπουλος, Χίντ (53′ Μεκερά), Μόσχος (55′ Κουτσογιάννης), Χαραλαμπίδης (40′ Μαλαδένης), Καραγκιόζης Γ., Μουμίνογλου

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ