ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στη νίκη του Αίαντα Κομοτηνής επί της Θύελλας Φερών

Σε παιχνίδι για γερά νεύρα ο Αίαντας Κομοτηνής κέρδισε τη Θύελλα Φερών με 63-61, επέτρεψε στις νίκες, όμως δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου.

Το παιχνίδι ήταν νευρικό από την αρχή, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 11-7 για την ομάδα της Κομοτηνής. Στη δεύτερη περίοδο η Θύελλα βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση, προηγήθηκε και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 27-29. Στην τρίτη περίοδο η Θύελλα συνέχισε το ίδιο δυνατά, όμως ένα σερί από τον Αίαντα έφερε και πάλι μπροστά την ομάδα της Κομοτηνής, που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 50-44.

Η τελευταία περίοδος ήταν για γερά νεύρα, καθώς αν και ο Αίαντας έδειχνε να ελέγχει στο τέλος τον αγώνα, η Θύελλα μείωσε σε 63-61. Ο Νικάκης αστόχησε και στις δύο βολές που κέρδισε, όμως στα τρία δευτερόλεπτα που απέμεναν οι παίκτες της Θύελλας δεν έκαναν σωστή επίθεση και πέταξαν την μπάλα πίσω από τη σέντρα, με την μπάλα να μη φτάνει στο καλάθι του Αίαντα, που πέτυχε μία δύσκολη αλλά και πολύτιμη νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-07, 27-29 (ημίχρονο), 50-44, 63-61 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Πανιτσούδης, Μπέης

ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Πίτατζης): Σκόπιανος 6 (2), Νταγιάντης 11 (3), Σαββίδης 3 (1), Πισμίσης Αθ. 12 (1), Νικάκης 13 (1), Λάππας 7, Τζερεφός, Παχιαδάκης, Ζολώτας 2, Οικονομάκης, Κελεπούρης 9 (1), Πισμίσης Ν.

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ (Σαριανίδης): Αγγελάκης 3, Μπαμπλής, Δαπουδάνης, Δαβουδάνης 19 (2), Παπάζογλου 6 (2), Μόκαλης 13 (3), Καραμπεάζης, Λιάκος 5 (1), Σονωβίδης 14, Μαραγκός, Χαραλαμπίδης 1, Μορτσινούδης.