Γ’ Εθνική: Μεγάλη εκτός έδρας νίκη παραμονής της ΑΕ Κομοτηνής επί του Ζέφυρου

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ και με διψήφια διαφορά, η ΑΕ Κομοτηνής δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι και με αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο κέρδισε τον Ζέφυρο εκτός έδρας με 64-68 και κατά πολύ μεγάλο ποσοστό εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά για τις δύο ομάδες. Χαρακτηριστικό είναι ότι το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά ήταν 4-6, με τον Ζέφυρο να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 12-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά, όμως προς το τέλος του δεκαλέπτου οι παίκτες κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να κλείσουν το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 36-30.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕ Κομοτηνής συνέχισε να βρίσκεται κοντά στο σκορ και να μην αφήνει τον Ζέφυρο να ξεφύγει. Αντίθετα στο τέλος του δεκαλέπτου μείωσε στο τρίποντο (50-47), δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στην τελευταία περίοδο. Εκεί οι παίκτες της ομάδας της Κομοτηνής έδειξαν ότι θέλουν περισσότερο το παιχνίδι προηγήθηκαν από την αρχή του δεκαλέπτου και με όπλο την άμυνα προηγήθηκαν 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με 58-64, για να φτάσουμε στο τελικό 64-68 που φέρνει την ΑΕ Κομοτηνής αγκαλιά με την παραμονή στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής και τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Δεκάλεπτα: 12-11, 36-30 (ημίχρονο), 50-47, 64-68 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Δημάδης-Χατζηχαρίσης

ΖΕΦΥΡΟΣ  (Κοντονάσιος): Μυλωνάς 15, Τσάμογλου, Ουρκέλογλου, Γκιζέλης, Μήτσικας 8, Πατίκας 9 (3), Αποστολίδης 4, Μυστηλιάδης 16 (3), Κλουντζός 8 (2), Λιούνης, Αλεξανδρίδης 4.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κουκοβίνος): Σταματέλος 6, Κουτσοβασίλης 10 (1) Σιμάκης 18 (2), Τελούδης 15 (1), Βάκρινος 3, Χατζηπαυλίδης 7 (1), Θεοδωρίδης 3 , Βαχαρίδης,  Χατζηδημητρίου 4  Καναράς 2.