Α2 Ανδρών: Νέα κακή εμφάνιση και ήττα για την ΓΕΑ, αυτή τη φορά από τον ουραγό Αίαντα στον Εύοσμο

Μια ακόμη κακή εμφάνιση πραγματοποίησε μέσα στο 2016 η ΓΕ Αλεξανδρούπολης και ηττήθηκε στην Θεσσαλονίκη με 3-1 από τον εκ των ουραγών Αίαντα Ευόσμου.

Ο αγώνας που έγινε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών, ήταν αμφίρροπος σε όλη του την διάρκεια με τις δυο ομάδες να θέλουν την νικη, αλλά τελικά να επικρατεί η ομάδα που είχε το κίνητρο και αυτός ήταν ο Αιας. Η ΓΕΑ μετά το κουραστικό ταξίδι μπήκε δυνατά στο κλειστό του Ευόσμου και πήρε το πρωτο σετ σχετικά εύκολα με 19-25.

Οι γηπεδούχοι που πριν τον αγώνα ήταν προτελευταίοι και χρειάζονταν οπωσδήποτε την νίκη, απάντησαν στα επόμενα σετ τα οποία αν και δυσκολεύτηκαν κατέκτησαν με 25-23, 26-24 και 25-20 και πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα φτλανοντας τους 16 βαθμούς.

Από την άλλη η ΓΕΑ έμεινε στους 21 βαθμούς και  χρειάζεται ακόμα κάποιους βαθμούς ώστε να εξασφαλίσει την κατηγορία. Έχει ωστόσο και αρκετά παιχνίδια που έχουν αναβληθεί και είναι μάλιστα εντός έδρας, οπότε δεν αναμένεται να κινδυνεύσει.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-23, 26-24, 25-20)