LIVE από την Λισαβόνα: Μπενφίκα – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα Μπενφίκα – Εθνικός Αλεξανδρούπολης, την πρώτη αναμέτρηση για τα προημιτελικά του  Challenge Cup. Δείτε τον αγώνα και σε live streaming.

Καλησπέρα! Από την ανάρτηση αυτή θα πάμε μέχρι και μετά τα μεσάνυχτα, παρακολουθώντας πόντο – πόντο τον μεγάλο αγώνα του Εθνικού στην Λισαβόνα με την Μπενφίκα.

Ωρα 21:42 Ο Εθνικός θα επιχειρήσει απόψε να βάλει τις βάσεις της πρόκρισης στους τέσσερις του Challenge Cup μέσα στην Λισαβόνα απέναντι στην Μπενφίκα, από την οποία ζητάει μία άτυπη ρεβάνς για τον περσινό του αποκλεισμό.

Ωρα 21:46  Για τον μοναδικό σήμερα εκπρόσωπο της Ελλάδας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, που για δεύτερη σερί χρονιά φιγουράρει στις 8 κορυφαίες ομάδες της διοργάνωσης, το ραντεβού με τους “Αετούς της Λισαβόνας”, δεν έχει πολλά κοινά με την περσινή μονομαχία. Τότε η Μπενφίκα με δύο νίκες εντός και εκτός έδρας είχε αποκλείσει τους Εβρίτες.

Ωρα 21:49  Ωστόσο σε σχέση με πέρυσι, όπως παραδέχεται σε κατιδίαν συζητήσεις και ο προπονητής του, είναι αρκετά ενισχυμένος έστω και αν έχει πολλά και σοβαρά προβλήματα, με κορυφαίο φυσικά αυτό του γερμανού Κέβιν Φόγιερ, ο οποίος κλήθηκε να καλύψει το κενό του Ανέστη δαλακούρα, αλλά η συμμετοχή του οποίου παραμένει αμφίβολη μετά τον τραυματισμό του το Σάββατο στην Πάτρα.

Ωρα 21:55  «Θεωρώ ότι η Μπενφίκα είναι μια ομάδα, που αν παίξουμε σύμφωνα με τις δυνατότητες μας , όλα τα αποτελέσματα είναι ανοιχτά», δήλωσε ο Σάκης Μουστακίδης ενώ από την πλευρά του ο τεχνικός των Λουζιτανών Ζοζέ Ζαρντίμ σημείωσε: «Πρέπει να πάρουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, το 3-0 ή το 3-1, που μας επιτρέπει να αντιμετωπίσουμε το ταξίδι στην Ελλάδα από πλεονεκτική θέση. Αυτός είναι ο κύριος στόχος. Σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης, όπου αντιμετωπίζεις καλές ομάδες, δεν υπάρχουν φαβορί! Πιστεύω ότι θα είναι μια πολύ ισορροπημένη αναμέτρηση».

Ωρα 21:58  Η αποστολή του Εθνικού βρίσκεται από το μεσημέρι της Δευτέρας στη Λισαβόνα με τους παίκτες του Σάκη Μουστακίδη να πραγματοποιούν προπονήσεις στο γήπεδο του αγώνα.

Ωρα 22:03  Απέναντί της θα βρει μια ομάδα που δεν έχει τόσες αλλαγές σε σχέση με την περσινή, όσες ο Εθνικός. Πασαδόρος είναι ο Βραζιλιάνος Πάουλο Ρενάν Μπερτασόνι, ένας από τους 4 Λατινοαμερικάνους των Πορτογάλων, καθώς υπάρχουν ακόμη οι συμπατριώτες του Ντανίλο Γκαλίνσκι (επίσης πασαδόρος), Φλάβιο Σοάρες (κεντρικός) και ο Κουβανός διαγώνιος, Τζοάν Γιάνες Ντίας. Την «πολυεθνική» ομάδα των «Αετών» συμπληρώνουν ο Καναδός κεντρικός,Τζάστιν Γουίλιαμ Νταφ, ο Ολλανδός κεντρικός, Μαρτ Φαν Φερκόφχεν και ο Βούλγαρος Ιβάν Κόλεφ.

Ωρα 22:07  Μάλιστα, ο τελευταίος είναι γνωστός σε ορισμένους από τους Θρακιώτες, όπως ο βοηθός προπονητή Γιώργος Παπάζογλου, ο τιμ μάνατζερ Άκης Σιδηρόπουλος, ο Κώστας Δαλακούρας αλλά και ο Άκης Δαρίδης. Με τον τελευταίο μάλιστα είχαν υπάρξει συμπαίκτες στον Παναθηναϊκό. Ο Κόλεφ είχε κάνει πριν από 4 περίπου χρόνια το ντεμπούτο του στη Volley League με τη φανέλα του Παναθηναϊκού κερδίζοντας στο Μετς τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της ομάδας του Δημήτρη Καζάζη για τη σεζόν 2011-2012. Ένα από τα στοιχεία που δεν αρέσουν στον «προληπτικό» Σάκη Μουστακίδη.

Ωρα 22:11  Η αναμέτρηση της Μπενφίκα με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης είναι και πάλι, όπως και πέρυσι, για την ίδια διοργάνωση και την ίδια μάλιστα φάση της, στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ. Μάλιστα και τότε το πρώτο ματς είχε διεξαχθεί στη Λισαβόνα και το δεύτερο στην Αλεξανδρούπολη, όπως θα γίνει και φέτος. Οι Πορτογάλοι βρίσκουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο δρόμο τους και τον Νικολά Μιγιαϊλοβιτς, τον οποίο είχαν αποκλείσει με τα χρώματα της σερβικής Βιζούρα πέρυσι στους «32» της διοργάνωσης, με 3-1 σετ  στον επαναληπτικό της Λισαβόνας.

Ωρα 22:15  H Μπενφίκα στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ του πορτογαλικού πρωταθλήματος νίκησε εκτός έδρας την Καστέλο ντα Μάγια με 3-1 (25-17, 25-18, 20-25, 25-14) και έκανε το 1-0 στις νίκες, κάτι που σημαίνει ότι έρχεται να αντιμετωπίσει τον Εθνικό με ανεβασμένη ψυχολογία.

Ωρα 22:18  Τον αγώνα που ξεκινά σε λίγο θα διαιτητεύσουν η Ολλανδέζα Χέλενα Γκέλντοφ, που δεν έχει σφυρίξει ποτέ ελληνική ομάδα και ο Ισπανός Ρόμπλες Γκαρσία Κάρλος, που είχε διαιτητεύσει την Εθνική ομάδα Γυναικών U18 στην περσινή ήττα 3-0 από τη Σερβία, στο περσινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του βουλγαρικού Σάμοκοβ.

Ωρα 22:22  Στα πρώτα πλάνα που βλέπουμε πάντως, προπονείται κανονικά ο Φόγιερ. Μένει να δούμε σε τι κατάσταση είναι…

Ωρα 22:32 Εναρξη του αγώνα με τους Πορτογάλους στο σερβίς

1ο σετ: 0-1 (διαγώνιο καρφί Γκουιλέν), 1-1 (σπανε μπλοκ οι Πορτογάλοι), 1-2 (αουτ σερβίς), 2-2, 2-3 (στο φιλέ επίθεση πορτογάλων), 2-4 (απίστευτο μπλοκ Τουράνιανιν), 3-4 (σερβις άουτ ο Μιγιαΐλοβιτς), 3-5 (σερβίς άουτ Κόλεφ), 3-6 (πόντος από Φογιερ), 3-7 (επίθεση άουτ ο Γκασπάρ), 4-7, 4-8 (νταμπλ σκορ στο ρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 5-8, 5-9 (καρφί Φογιερ), 6-9, 6-10 (αουτ σερβις Ρομπέρτο Ρέις), 6-11 (άσσος από τον Κιόση και τάιμ άουτ Μπενφίκα), 7-11 (Ρομπέρτο Ρέις), 7-12 (επίθεση Μιγιαΐλοβιτς), 8-12 (πρώτος χρόνος Ζελάο), 9-12 (Κόλεφ), 9-13 (σερβις στο φιλέ ο Πάουλο Ρεναν), 9-14 (επίθεση άουτ Γκασπάρ), 10-14 (καρφί του Κόλεφ), 10-15 (πάιπ Μιγιαΐλοβιτς), 10-16 (άσσος Τουρανιάνιν και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 11-16 (επίθεση Γκασπάρ), 11-17 (μπλοκ Κιόση στον Γκασπάρ), 12-17 (άουτ σερβίς Κασαμπαλή), 12-18 (Κιόσης σε πρώτο χρόνο), 13-18, 13-19 (επίθεση Γκουιλέν), 14-19, 14-20 (σερβις στο φιλέ από Νταφ), 14-21 (στους επτά η διαφορά και τάιμ άουτ Μπενφίκα), 14-22 (μπλοκ πάνω στον Κολεφ), 15-22 (σερβις στο φιλέ ο Γκουιλέν), 15-23 (πόντος του Μιγιαΐλοβιτς), 16-23 (σερβις στο φιλέ ο Μιγιαΐλοβιτς), 16-24 (άουτ σερβις Κόλεφ), 17-24 (άουτ σερβις Τουρανιανιν και επτά σετ μπολ ο Εθνικός!), 18-24 (άουτ επίθεση Φόγιερ), 18-25 και τέλος σετ. Ξεκίνημα με το δεξί για τον Εθνικό μέσα στην Πορτογαλία, θέλει άλλο ένα σετ για να κλέψει τουλάχιστον βαθμό. Μπενφίκα – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-1

2ο σετ:  0-1 (άουτ πρώτος χρονος του Ζελάο), 0-2 (Μιγιαΐλοβιτς), 1-2 (μπλοκ στον Μιγιαΐλοβιτς), 2-2 (άσσος και ισοφάριση), 2-3, 3-3, 3-4 (μπλοκ άουτ Γκουιλέν), 4-4 (σερβις στο φιλέ ο Γκουιλέν), 5-4 (πλασέ Ρομπέρτο Ρέις), 6-4 (Ρομπέρτο Ρέις και τάιμ άουτ Μουστακίδης), 5-6, 6-6 (ισοφαρίζει γρήγορα ο εθνικός), 7-7, 8-7 (σερβίς άουτ Τουράνιανιν και τεχνικό ταϊμ αουτ), 9-7 (αουτ επίθεση Κασαμπαλή), 9-8 (πλασέ Φόγιερ), 10-8 (άουτ σερβίς Κασαμπαλή), 10-9 (μπλοκ Κιόση και Τουράνιανιν),  11-9 (μπλοκ άουτ Γκασπάρ), 12-9 (στους τρεις η διαφορά), 12-10 (πρώτος χρόνος του Κιόση), 13-10, 14-10 (κόντρα επίθεση του Γκασπάρ),  14-11 (πρώτος χρόνος Τουρανιάνιν), 15-11 (πρώτος χρόνος του Ζελάο), 15-12 (Μιγιαΐλοβιτς), 16-12 (σερβις στο φιλέ ο Μιγιαΐλοβιτς και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ),  16-13 (πρώτος χρόνος Τουρανιάνιν), 16-14 (μπλοκ Φόγιερ), 17-14, 18-14 (πάλι στους τέσσερις με πρώτο χρόνο Νταφ), 19-14 (στους πέντε και τάιμ άουτ Μουστακίδης), 19-15 (Γκουιλεν), 20-15 (άουτ σερβις Κασαμπαλή), 20-16 (πρώτος χρόνος  Κιόση), 21-16 (φιλέ ο Μιγιαΐλοβιτς), 22-16 (τέσσερις μπαλιές ο Εθνικός), 22-17 (Φόγιερ), 23-17 (σερβις άουτ Κιόσης), 23-18 (Μιγιαΐλοβιτς), 23-19 (άσσος Γκουιλέν και τάιμ άουτ Μπενφίκα μιας και μειώνει στους τέσσερις ο εθνικός), 24-19 (σερβις άουτ Γκουιλέν και έξι σετ μπολ η Μπενφίκα), 25-19 και τέλος σετ. Μπενφίκα – Εθνικός 1-1.

3ο σετ:  0-1 (πρώτος χρόνος Κιόση), 1-1, 2-1 (πρώτος χρόνος Ζελάο), 3-1, 3-2( άουτ επίθεση Ρομπέρτο Ρέις), 4-2 (πρώτος χρόνος Ζελάο), 5-2 (φιλέ από το μπλοκ του Εθνικού  και τάιμ άουτ Μουστακίδης), 5-3 (Μιγιαΐλοβιτς), 6-3 (πρώτος χρόνος Ζελάο), 6-4 (μπλοκ άουτ Γκουιλέν), 6-5 (άουτ επίθεση Λόπες), 7-5 (λάθος σερβις Γκουιλέν), 7-6 (πρώτος χρόνος Τουρανιανιν), 8-6 (σερβις στο φιλέ ο Μιγιαΐλοβιτς και πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ) , 8-7 (μπλοκ άουτ Γκουιλέν), 9-7, 9-8 (λάθος από την Μπενφίκα), 10-8, 10-9 (πάιπ του Μιγιαΐλοβιτς), 11-9 (σερβις στο φιλέ ο Φόγιερ), 12-9 (άουτ επίθεση Μιγιαΐλοβιτς), 12-10 (άουτ σερβις Ρομπέρτο Ρέις), 13-10 (Γκασπάρ), 14-10 (Λόπες), 15-10 (πάλι Λόπες με πλασέ), 15-11 (Μιγιαΐλοβιτς), 16-11 (στους πέντε μπορστά η Μπενφίκα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-11 (πρώτος χρόνος του Νταφ), 18-11 (τάιμ άουτ ο Μουστακίδης καθώς ξεφεύγει η κατάσταση), 18-12 (πρώτος χρόνος Τουρανιανιν), 18-13, 19-13 (άουτ σερβις Μιγιαΐλοβιτς), 20-13 (Γκασπάρ), 21-13 (άσσος του Λόπες και στους οκτώ η διαφορά), 22-13 (νέος άσσος του Λόπες στον Δαρίδη), 23-13 (άουτ επίθεση Γκουιλέν, για πρώτη φορά διψήφια η διαφροά), 23-14 (άουτ πλασέ του Ρομπέρτο Ρέις), 23-15 (άουτ επίθεση του Νταφ), 23-16, 23-17 (άουτ επίθεση του Γκασπάρ και τάιμ άουτ Μπενφίκα), 24-17 (πρώτος χρόνος του Νταφ και επτά σετ μπολ), 24-18 (σερβις στο φιλέ ο Νταφ), 25-18 και τέλος σετ. Μπενφίκα – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-1.

4ο σετ:  0-1, 1-1 (Γκασπάρ), 1-2 (Γκoυιλέν), 2-2 (επίθεση Ζελάο), 3-2 (μπλοκ Ζελάο στον Γκουιλέν), 3-3 (πάιπ Φόγιερ), 4-3, 4-4 (Κασαμπαλής), 4-5 (λάθος των γηπεδούχων), 4-6 (Φόγιερ και τάιμ άουτ Μπενφίκα), 5-6, 6-6 (ισοφαρίζει η Μπενφίκα με λάθος του Μιγιαΐλοβιτς), 7-6 (μπλοκ πάνω στον Φόγιερ), 7-7 (Γκουιλέν), 8-7 (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-8 (Φόγιερ), 9-8 (επίθεση του Γκασπάρ), 10-8, 10-9 (άουτ σερβις Νταφ), 11-9 (λάθος σερβις ο Φόγιερ), 12-9 (αλλαγή, ο Ίλιτς στην θέση του Γκουιλέν), 12-10 (Κιόσης σε πρώτο χρόνο), 12-11 (επίθεση του Μιγιαΐλοβιτς), 13-11 (σερβις στο φιλέ ο Κιόσης), 13-12 (σερβις στο φιλέ ο Ρομπέρτο Ρέις), 14-12 (πρώτος χρόνος Ζελάο), 14-13 (πλασέ Τουρανιανιν), 15-13 (αουτ σερβις ο Μιγιαΐλοβιτς), 16-13 (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-14 (ο “τραυματίας” Φόγιερ), 17-14 (στους τρεις και τάιμ άουτ Μουστακίδης), 17-15 (κοντρα επίθεση Φόγιερ), 18-15 (πρώτος χρόνος Νταφ), 18-16, 19-16 (Γκασπάρ μετά από φάση διαρκείας και χαμένες ευκαιρίες για τον Εθνικό), 19-17 (Ίλιτς μειώνει),  20-17 (πρώτος χρόνος Ζελάο), 20-18 (πρώτος χρόνος από τον Τουράνιανιν), 21-18 (σερβις στο φιλέ ο Ίλιτς), 22-18 (μπλοκ στον Τουράνιανιν), 22-19 (μπλοκ άουτ Μιγιαηλοβιτς),  23-19, 24-19 (άσσος του Γκασπάρ και εξι ματς μπολ), 25-19 (μπλοκ πάνω στον Μιγιαΐλοβιτς) και τέλος αγώνα. Δυστυχώς ο Εθνικός πήρε μεν το πρώτο σετ, αλλά αυτό δεν έχει αντίκρυσμα. Επιζητά νίκη μ 3-0 ή 3-1 στην Αλεξανδρούπολη ώστε να στείλει το ματς στο χρυσό σετ και φυσικά την επικράτηση σε αυτό για να προκριθεί, αφού σε νίκη με 3-2 σετ και φυσικά σε περίπτωση ήττας, θα αποκλειστεί από την τετράδα. Τελικό αποτέλεσμα: Μπενφίκα – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1