Γ’ Εθνική: Παραλίγο να αυτοκτονήσει η ΑΕ Κομοτηνής αλλά κέρδισε αγχωτικά τη Γαλάτιστα

Σε ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις, η ΑΕ Κομοτηνής κέρδισε πολύ δύσκολα τη μαχητική Γαλάτιστα με 74-69 και έκανε μεγάλο βήμα ως προς την παραμονή στο πρωτάθλημα και τη νέα περίοδο. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Κομοτηνής ο Τελούδης, ο οποίος πέτυχε κρίσιμα καλάθια και κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Στην πρώτη περίοδο είχαμε ένα πολύ νευρικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, με πολύ χαμηλό σκορ. Χαρακτηριστικό είναι ότι δύο λεπτά πριν τελειώσει το δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν είχε περάσει τους δέκα πόντους. Η Γαλάτιστα τελικά ήταν αυτή που έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 12-14, ενώ ξεκίνησε εντυπωσιακά και τη δεύτερη περίοδο, καθώς με ένα σερί 2- προηγήθηκε με 14-21.

Η ΑΕ Κομοτηνής απάντησε με δικό της σερί 8-0 και πέρασε μπροστά με 22-21, έχοντας ως αιχμή του δόρατος σε αυτό το χρονικό σημείο τους Χατζηδημητρίου και Θεοδωρίδη. Η ομάδα της Χαλκιδικής ξέφυγε και πάλι με 22-27, όμως βρίσκοντας λύσεις από τον Τελούδη αυτή τη φορά, η ομάδα της Κομοτηνής ισοφάρισε γρήγορα. Στα τελευταία λεπτά όμως του ημιχρόνου η Γαλάτιστα κατάφερε και πάλι να προηγηθεί και να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 31-36.

Στην τρίτη περίοδο η Γαλάτιστα μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 34-42 και 36-44, όμως οι παίκτες της ομάδας της Κομοτηνής βελτίωσαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου την άμυνα τους και κατάφεραν να ισορρπήσουν το παιχνίδι γρήγορα και στην επίθεση, όπου κατάφεραν αρχικά να περάσουν με 47-46, κάνοντας σερί 11-2 και τις δύο να κλείνουν την τρίτη περίοδο μαζί με 50-50.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕ Κομοτηνής μπήκε δυνατά και με τους Κουτσοβασίλη και Τελούδη να δίνουν πολλές επιθετικές λύσεις προηγήθηκε με 64-53. Οι παίκτες της Γαλάτιστας όμως δεν παράτησαν το παιχνίδι και εκμεταλευόμενοι τα λάθη των παικτών της ΑΕ Κομοτηνής μείωσαν σε 70-69, 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Τελούδης ευστόχησε στις δύο βολές που εκτέλεσε, όμως στην επίθεση της Γαλάτιστας οι παίκτες της ομάδας της Κομοτηνής δεν έκαναν φάουλ και επέτρεψαν ανενόχλητο τρίποντο στον Καρανώτα, ο οποίος αστόχησε, με τον Σταματέλο με δύο εύστοχες βολές να διαμορφώνει το τελικό 74-69.

Δεκάλεπτα:  12-14, 31-36 (ημίχρονο), 50-50, 74-69 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Δημάδης Κατρακάρης

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κουκοβίνος): Σταματέλος 7, Χατζηδημητρίου 9 (1), Τελούδης 24 (3), Βάκρινος 4, Γεροντίτης, Βαχαρίδης, Κουτσοβασίλης 12 (3), Θεοδωρίδης 6, Σιμάκης 10, Χατζηπαυλίδης 2, Τερζίδης, Καναράς.

ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ (Μητακίδης): Κουλαξής 16, Δάγκας 2, Τσακίρης, Ρίζπς, Καρανώτας 12 (1), Γιαχανατζής 4 (1), Γρηγορίου 21 (3), Παπαδόπουλος, Καραΐσκος 11 (1), Γιαλιάς 1, Ακριτίδης 2.