Χάλκινο μετάλλιο ο Δήμος Μαγγίνας στο τριάρι του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Μπορεί το Σάββατο να είχαμε την μεγάλη επίδοση και το χρυσό μετάλλιο από τον Κώστα Μπανιώτη στο ύψος, ωστόσο είχαμε και την Κυριακή ένα μετάλλιο για την Θράκη, αυτή τη φορά με τον Δήμο Μαγγίνα.

Ο Αλεξανδρουπολίτης πρωταθλητής μπορεί να άλλαξε ομάδα παίρνοντας μεταγραφή για τον Παναθηναϊκό, ωστόσο δεν έχασε την καλή του φόρμα και υπήρξε από τους πρωταγωνιστές της τελικής σειράς αγωνίσματος των 3.000 μέτρων το απόγευμα της Κυριακής στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Δήμος Μαγγίνας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 8.23.03. Δεύτερος αναδείχθηκε ο συναθλητής του στον Παναθηναϊκό Κωνσταντίνος Γκελαούζος με 8.21.38 με τον οποίο συμβάδιζαν στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής και ουσιαστικά μόνο στο τέλος προσπέρασε τον Εβρίτη.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ανδρέας Δημητράκης του Παναξιακού, ο οποίος στον πρώτο αγώνα που έδωσε στα τρία χιλιόμετρα, πήρε από την αρχή κεφάλι, όσο περνούσε η ώρα αύξανε την διαφορά και τελικά τερμάτισε πρώτος και αναδείχθηκε πανελληνιονίκης με χρόνο 8.12.45.