38ος ο Χαρούν Μολλά μετά το πρώτο σκέλος του Salamina MΤΒ Race

Ο Δημήτρης Αντωνιάδης πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση από τους αθλητές της ελληνικής Εθνικής Ομάδας στο πρώτος σκέλος του Salamina MΤΒ Race, ενώ και ο κομοτηναίος Χαρούν Μολλά προσπαθεί να προσφέρει όσους περισσότερους πόντους μπορεί, στο κυνήγι της ολυμπιακής πρόκρισης.

Με ατομική χρονομέτρηση εννέα χιλιομέτρων άνοιξε την Παρασκευή η αυλαία του τριήμερου αγώνα στα Κανάκια Σαλαμίνας. Ο Δημήτρης Αντωνιάδης ήταν ο μοναδικός Έλληνας αθλητής που πλασαρίστηκε κοντά στη δεκάδα αφού κατέλαβε την ενδέκατη θέση με διαφορά 1΄03΄΄ από νικητή τον Τιάγκο Φερέιρα.

Ο Περικλής Ηλίας τερμάτισε δέκατος τέταρτος, ενώ τριακοστός όγδοος ολοκλήρωσε ο θρακιώτης Χαρούν Μολλά. Μία θέση πιο πίσω τερμάτισε ο Αλέξανδρος Βροχίδης.

Στον αγώνα συμμετείχαν 47 αθλητές. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Αλεξάντερ Γκεχμπάουερ και στο τρίτο ο Νταβίντ Ρόσα.

Το Σάββατο θα πραγματοποιηθεί το δεύτερο σκέλος του αγώνα το οποίο περιλαμβάνει σιρκουί επτά στροφών των πέντε χιλιομέτρων η κάθε μία. Η εκκίνηση θα δοθεί στις 13:00.