ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ήττα των εφήβων της Ασπίδας Ξάνθης από την Ένωση Καβάλας

Την ήττα με 70-55 από την αντίστοιχη ομάδα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας γνώρισε το βράδυ της Τετάρτης το εφηβικό τμήμα της Ασπίδας Ξάνθης, για την δεύτερη φάση της τελικής φάσης του αντίστοιχου πρωταθλήματος.

Ο αγώνας στο κλειστό της Καλαμίτσας Α. Δημόγλου είχε πολλές διακυμάνσεις, όπως επισημαίνει το kavalasports. Η Καβάλα προηγήθηκε μέχρι και με +13 στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ασπίδα μείωσε ως το ημίχρονο και πέρασε μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν άντεξε όμως στο τέλος.

Με επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο 24-6, πήρε τη νίκη που φέρνει την Ένωση Καβάλας μαζί με τον Αστέρα Καβάλας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με το απόλυτο των τεσσάρων βαθμών σε δύο αγώνες. Τα δεκάλεπτα: 20-7, 29-25 (ημίχρονο), 46-47, 70-55 (τελικό αποτέλεσμα).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Δ. Παναγιωτόπουλος): Παρπαλάς 6, Τσίλογλου 6(1), Σιάκκας, Σαββίδης 3, Μαντζουράνης 2, Αρβανιτίδης, Αραμπατζής 2, Γκίκας 4, Καργίδης 19(1), Ζωτος 2, Ζάρας  11.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Αστέρας Καβάλας 4 (2-0),  2. Ενωση Καβάλας 4 (2-0), 3. Ικαροι Σερρών 3 (1-1), 4. ΑΕ Κομοτηνής 3 (1-1), 5. Πανσερραϊκός 2 (0-2), 6. Ασπίδα Ξάνθης 2 (0-2).