Β’ Εθνική: Θρίαμβος των Κυκλώπων απέναντι στους Ποντίους Κιλκίς (+photos)

Οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης επικράτησαν των πρωτοπόρων Ποντίων Κιλκίς με 34-24 στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Β Εθνικής Ανδρών, παραμένοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και πλησιάζοντας παράλληλα στους 3 πόντους την κορυφή.

Στην αρχή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-7, όμως οι παίκτες της Εβρίτικης ομάδας ανέβασαν την απόδοση τους, πέρασαν μπροστά στο 20′ 13-9 και με καλή λειτουργία στο επιθετικό κομμάτι, όπως και σωστή αμυντική οργάνωση έκλεισαν το ημίχρονο με 6 τέρματα υπέρ τους, 18-12.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε εκπλήξεις, οι Κύκλωπες αύξησαν το προβάδισμα τους στο 40ο λεπτό σε 23-15 και στο 50′ η διαφορά έφτασε στα 9 γκολ, 29-20, με την ομάδα του Κιλκίς να μη μπορεί να αντιδράσει στο ρυθμό των Θρακιωτών. Έτσι το τελικό 34-24, με πρωταγωνιστές τους Ξανθόπουλο και Θεοδώρου, έφερε ένα σημαντικό δίποντο στους Εβρίτες, οι οποίοι θα παλέψουν μέχρι το φινάλε του πρωτάθληματος για την άνοδο στην Α2 Ανδρών.

Πεντάλεπτα: 3-3, 6-7, 10-8, 13-9, 15-12, 18-12 (ημίχρονο), 21-13, 23-15, 25-18, 29-20, 32-23, 34-24 (τελικό αποτέλεσμα)

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τάρες): Λιόντος, Κρεωνάς, Χαραλαμπίδης 2, Τάρες, Θεοδώρου 8, Γλήνιας, Κωστόπουλος Β., Σέλκος, Κωστόπουλος Ι. 6, Ξηρόπουλος, Καραβασίλης 3, Ρουμελιώτης, Ξανθόπουλος 11, Μπασδάνης 1, Ιβόσεβιτς 2, Χαριτούδης

ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ (Κωστόπουλος Κ.): Χαλκίδης 2, Χοτζούσης 1, Ραγιόπουλος 1, Καλαϊτζής 3, Ιωαννίδης, Κωστόπουλος Γ. 10, Πασάτας 1, Φαχουρίδης 3, Κουσίδης 1, Κωστόπουλος Δ., Καρράς, Βιολιτζής 2