Μένουμε Ευρώπη! Πανηγυρικά στους “8” της Ευρώπης ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Με καθαρή νίκη διπλασίασε τις νίκες του κόντρα στην Σέρβικη Σπαρτάκ Λιγκ στην ρεβάνς της φάσης των “16” Challenge Cup ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στο κατάμεστο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος”.

Πανηγυρική πρόκριση στις «8» καλύτερες ομάδες του Challenge Cup και μάλιστα για δεύτερη συνεχή σεζόν σημείωσαν οι Θρακιώτες, οι οποίοι νικώντας με 3-0 τη σερβική Σπαρτάκ Λιγκ πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Αξίζει να επισημανθεί πως η ομάδα του Έβρου είναι και η μοναδική που συνεχίζει να εκπροσωπεί το ελληνικό βόλεϊ στα ευρωπαϊκά κύπελλα.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του με τους Σέρβους να φτάνουν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Η Σπαρτάκ προηγήθηκε μέχρι το 20-18. Από εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Εθνικού. Με τον Τουρανιάνιν από τη θέση του σερβίς, έγινε σερί 4-0 σερί (με Φόγιερ επίθεση, 2 μπλοκ και μια λάθος επίθεση των Σέρβων). Με ατομικό μπλοκ του Κασαμπαλή έγινε το 23-21 . Οι Σέρβοι ισοφάρισαν 23-23 αλλά επίθεση του Γκιουλέν και ο άσσος του Φόγιερ έκαναν το 25-23 και με το 1-0 σετ άνοιξε ο δρόμος για τη νίκη.

Ίδια η εικόνα στο ξεκίνημα του 2ου σετ με την Σπαρτάκ να προηγείται 11-8, αλλά ο Εθνικός άλλαξε ταχύτητα με τον Βλαχόπουλο να περνά στη θέση του Κασαμπαλή. Οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά πέρασαν μπροστά με 14-13 και 15-13 με άσο του Γκιουλέν. Το 15-15 μετατράπηκε σε 18-15 με σερί 3-0 και άσσο του Μιγιαήλοβιτς. Κάπου εκεί το σετ πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Εθνικό να είναι αλάνθαστος και να φτάνει χωρίς προβλήματα στο 25-18 με επίθεση του Μιγιαήλοβιτς.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Εφτασε γρήγορα στο 8-4 με άσο του Μιγιαήλοβιτς και μπλοκ του Τουρανιάνιν και με λάθη των Σέρβων στο 12-8. Οι Εβρίτες διατήρησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, όμως με 3 συνεχόμενα μπλοκ τα 2 στον Γκιουλέν έφεραν τις δύο ομάδες ισόπαλες 15-15. Για να φτάσουμε με τον Βραζιλιάνο στο 16-15. Το 17-17 μετατράπηκε σε 20-17 με φιλέ των Σέρβων, επίθεση και μπλοκ από Ιγκόρ Γκιουλέν – Κιόση . Το 20-18 έγινε με  επίθεση του Μιγιαήλοβιτς . Δυο λάθη των Θρακιωτών έφεραν το παιχνίδι στον πόντο 21-20 για να υποχρεώσει τον Μουστακίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Εκεί ο Εθνικός έκανε ένα καθοριστικό σερί 3-0 χάρη στην επίθεση του Φόγιερ και δύο καθοριστικούς πόντους από τον Γκιουλέν (επίθεση μετά από κακή πάσα και έναν άσσο). Το ματς δεν είχε τελειώσει ούτε εκεί καθώς οι Σέρβοι με τρεις άουτ επιθέσεις του Εθνικού και ένα μπλοκ ισοφάρισαν 24-24. Ο Μιγιαήλοβιτς που λίγο νωρίτερα είχε κάνει δύο άουτ επιθέσεις για να τελειώσει το ματς κατάφερε με δύο προσωπικούς πόντους να λυτρώσει τον Εθνικό καθώς με επίθεση έκανε το 25-24 και τελείωσε τον αγώνα με άσσο.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-19, 26-24) σε 90΄

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Σπαρτάκ Λιγκ προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 10 (7/18 επ, 3 άσσοι, 71% υπ – 57% άριστες), Τουρανιάνιν 11 (8/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 16 (13/21 επ, 3 άσσοι, 82% υπ – 73% άριστες), Κασαμπαλής 3 (3 μπλοκ), Κιόσης 6 (5/5 επ, 1 μπλοκ), Γκιουλέν 16 (11/18 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 72% υπ – 53% άριστες), Βλαχόπουλος

ΣΠΑΡΤΑΚ ΛΙΓΚ (Βελίκοβιτς): Ντουντού 7 (4/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέριτς 7 (7/11 επ, 59% υπ – 47% άριστες), Βογτσίλοβιτς 12 (10/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Ραντοσάβλεβιτς 10 (7/24 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ – 38% άριστες), Ίλιτς 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ) / Γιάνκοβιτς (λ, 74% υπ – 49% άριστες), Γκάγεβιτς. Γκλάβινιτς, Μιλοβάνοβιτς 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ)