Γ’ Εθνική: Μεγάλο διπλό παραμονής μέσα στην Καβάλα για την ΑΕ Κομοτηνής

Με όπλο την πολύ καλή της άμυνα και παρά τα σκαμπανευάσματα στην απόδοση, η ΑΕ Κομοτηνής κέρδισε στην Καβάλα την Αγία Βαρβάρα με 49-55 και έκανε βήμα παραμονής στην κατηγορία. Παρά την απουσία του Χονδρόπουλου οι παίκτες της ομάδας της Κομοτηνής έπαιξαν φανταστική άμυνα και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σιμάκη (ο οποίος είχε και αυτός πρόβλημα τραυματισμού καθ’ όλη την εβδομάδα) πήρε την πολύτιμη νίκη.

Η ομάδα της Κομοτηνής προηγήθηκε από την αρχή με διψήφια διαφορά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 11-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η ΑΕ Κομοτηνής μπλόκαρε, καθώς πέτυχε μόλις 4 πόντους και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Καβάλας να μειώσει σε 23-27, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Αγία Βαρβάρα προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, ένα ξέσπασμα όμως της ΑΕ Κομοτηνής το τελευταίο τρίλεπτο έφερε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 36-46. Στην τέταρτη περίοδο και πάλι η Αγία Βαρβάρα προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 43-48 πέντε λεπτά πριν το τέλος, όμως έμα τρίποντο του Τελούδη και η καλή άμυνα στη συνέχεια έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην ΑΕ Κομοτηνής.

Δεκάλεπτα: 11-23, 22-27 (ημίχρονο), 36-46, 49-55 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Σιταρίδης-Κοϊμτζόγλου

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ (Καμαράκης): Σαμαράς 6 (2), Μπάμπουλης 6 (2), Μητρούλης 3 (1), Γ. Σουλίδης, Κουμλέλης 19, Χαριζάνης 8, Κάτσικας 1, Αγανικόλας, Μανάκας 6.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κουκοβίνος): Σταματέλος 2, Χατζηδημητρίου 2, Βακρινός 8, Γεροντίτης 2, Κουτσοβασίλης 8 (2), Θεοδωρίδης 4, Σιμάκης 20 (1), Χατζηπαυλίδης 6, Τελούδης 3 (1), Καναράς.