Volley League: Χωρίς πόντο επιστρέφει από την Πάτρα η Ορεστιάδα που δεν έχει νίκη στο 2016 (+photos)

Πέμπτη σερί ήττα για το πρωτάθλημα γνώρισε ο ΑΟ Ορεστιάδας που πήγε στην Πάτρα με αξιώσεις για να επιστρέψει με την πρώτη της νίκη μέσα στο 2016 αλλά ηττήθηκε δίκαια με 3-1 και επιστρέφει στον έβρο χωρίς έστω έναν βαθμό.

Η ομάδα του Γιώργου Λυκούδη νίκησε με 3-1 σετ την Ορεστιάδα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα καθώς ανέβηκε στους 11 βαθμούς μπροστά από τον Ηρακλή και μόλις 3 βαθμούς πίσω από την Ορεστιάδα που έμεινε καθηλωμένη στους 14 βαθμούς.

Η Ορεστιάδα μπήκε δυνατά στον αγώνα με καλή υποδοχή και σωστές επιλογές στην επίθεση και πήρε προβάδισμα από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7, 16-14). Μάλιστα έφτασε και στο +3 (21-18), αλλά η Παναχαϊκή με τα σέρβις του Βραζιλιάνου Βάλτερ διέλυσε την υποδοχή των ακριτών και με σερί 6-0 έφερε τα πάνω κάτω. Έτσι η Παναχαϊκή πέρασε μπροστά 24-21 και τελείωσε το σετ με τον Ρουμελιώτη.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο 2ο σετ. Η Παναχαϊκή με τους Τόρες,  Βλαχοστάθη να σταματούν στο μπλοκ τις επιθέσεις των φιλοξενουμένων και το Νίκο Ρουμελιώτη να έχει υψηλά ποσοστά στην επίθεση, προηγήθηκε με 8-5 και 16-14. Η Ορεστιάδα μείωσε 18-17 όμως οι κοκκινόμαυροι άντεξαν στην πίεση και με υπεροχή στην επίθεση από τους Βάλτερ, Ρουμελιώτη διατήρησαν τη διαφορά και έκανε το 2-0 σετ.

Η απάντηση της Ορεστιάδας ήρθε στο 3ο σετ όπου ξεκίνησε με 9-5. Η Παναχαϊκή ισοφάρισε 11-11. Έγινε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 15-15 αλλά η Ορεστιάδα στη συνέχεια 15-15. Σε εκείνο το σημείο η Ορεστιάδα με τα σερβίς του Αλαν Καρντόσο έκανε ένα σερί 7-0 και ξέφυγε 22-15  μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ. Η Παναχαϊκή μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οικοδόμησε διαφορά στο σκορ χάρις το μπλοκ – άμυνα αλλά και το πάθος των παικτών της που ήθελαν πολύ τη νίκη. Με μίνι σερί 3-0 η Παναχαϊκή ανέβασε τη διαφορά στο 15-10. Η Ορεστιάδα μείωσε σε 18-16 αλλά από εκεί και πέρα ο Λιβαθηνός έπαιξε με τον Τόρρες που έδωσε λύσεις στην επίθεση.

Η χαριστική βολή ήρθε από τους Βάλτερ, Ρουμελιώτη που ολοκλήρωσαν τη νίκη της Παναχαϊκής. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 6 άσσους, 41 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Γεροθόδωρος και  Κουτσούλας

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-20, 18-25, 25-18) σε 100΄

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 13 (9/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ – 9% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/1 επ), Τόρρες 9 (4/7 επ, 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 19 (14/30 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 10 (8/14 επ, 2 μπλοκ, 59% υπ – 11% άριστες), Βλαχοστάθης 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 72% υπ – 24% άριστες), Ντονάς 1 (1/1 επ), Μαυραγάνης, Βασιλάκος
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Αμπουίλα 6 (3/5 επ, 3 μπλοκ), Μίλιτς 8 (1/5 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 8 (8/23 επ, 65% υπ – 11% άριστες), Ριζόπουλος 6 (6/13 επ, 100% υπ – 27% άριστες), Καρντόσο 26 (20/39 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 63% υπ – 4% άριστες).