Γ’ Εθνική: Με όπλο την άμυνα έκαμψε την αντίσταση του ΒΑΟ ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Με όπλο την πολύ καλή άμυνα (ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο), ο ΓΑΣ Κομοτηνή κέρδισε εντός έδρας τον ΒΑΟ με 82-66 και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Ο ΒΑΟ ξεκίνησε δυνατά και με όπλο την ευστοχία έξω από τα 6,75 (6 τρίποντα στην πρώτη περίοδο) αιφνιδίασε τον ΓΑΣ και προηγήθηκε με 8-23, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 17-29. Οι παίκτες του ΓΑΣ από το σημείο εκείνο και μετά έπαιξαν εκπληκτική άμυνα (δέχθηκαν μόλις 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο) και σιγά σιγά άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 37-38.

Η ομάδα της Κομοτηνής στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την ομάδα της Θεσσαλονίκης, καθώς με όπλο την ευστοχία από τη γραμμή των 6,75 πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά και ουδέποτε απειλήθηκε από εκεί και μετά. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 61-50, με το σκορ να ανεβαίνει λίγο πριν το τέλος και στους 19 πόντους διαφορά, για να φτάσουμε στο τελικό 82-66.

Διαιτητές: Κατρακάρης, Κολοκυθάς

Δεκάλεπτα: 17-29, 37-38 (ημίχρονο), 61-50, 82-66 (τελικό αποτέλεσμα)

ΓΑΣ ΚOMOTHNH (Ντίνας): Αθανασίου 3(1), Πασχαλινόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Μπούντας, Λεχούδης, Καραμπέκης 14, Μαγκώνης 14 (1), Μπεκρής 20 (4), Καλαντζής 19 (3), Πίτατζης, Στασινόπουλος 4, Χαλήλ 4.

ΒΑΟ (Κατσής): Τσιόγκας, Παρασκευάς 4, Ριζόπουλος, Τζουβάρας, Λεπτοκαρίδης 18 (2), Γαλανίδης 13 (2), Παπαβασιλείου 16 (4), Ζησόπουλος, Δέλλας 11, Γεωργιάδης, Γρηγοριάδης 4.