Γ’ Εθνική: Λύγισε στην παράταση μέσα στην ΧΑΝΘ η ΑΕ Κομοτηνής

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕ Κομοτηνής, η οποία λύγισε στην παράταση με 79-75 σε μία πολύ δύσκολη έδρα, όπως είναι αυτή της ΧΑΝΘ, η οποία παρέμεινε στη δεύτερη θέση και ισόβαθμη με την Ασπίδα Ξάνθης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για την ομάδα της Κομοτηνής, καθώς από το πρώτο δεκάλεπτο η ΧΑΝΘ πήρε διψήφια διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 25-11 και το ημίχρονο με 40-29. Στην τρίτη περίοδο η ΑΕ Κομοτηνής έπαιξε πολύ καλή άμυνα και κατάφερε να μειώσει σε 53-47, με τη ΧΑΝΘ να διατηρεί τη διαφορά στους 8 πόντους, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.  Σε εκείνο το σημείο  η ομάδα της Κομοτηνής με σερί 2-10 έδειξε ότι μέχρι να τελειώσει ένας αγώνας ποτέ δεν πρέπει να τα παρατάς και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί ωστόσο η ΧΑΝΘ βρήκε περισσότερες λύσεις στο τελευταίο δίλεπτο κατάφερε να κερδίσει με 79-75 τη μαχητική ομάδα της Κομοτηνής, η οποία σαν κέρδος από τον αγώνα έχει την αντίδραση που έβγαλε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς πάλεψε και δεν παράτησε ποτέ την προσπάθεια που έκανε.

Δεκάλεπτα: 25-11,40-29 (ημίχρονο), 53-47,66-66 (κανονικός αγώνας), 79-75 (παράταση)

Διαιτητές: Μελανίδης,Ντόγκας

ΧΑΝΘ (Καραπιπερίδης): Βλάχος 2,Παυλέας 16 (2),Λεμονιάς, Σταματέλλος, Ελευθεριάδης 3,Ζιάκας 8 (1), Ερμείδης 2,Γιανλλάρης,Παπαχρήστου 18 (4),Δαβάνης 13 (1),Αγγελίδης 5 (1),Μελίδης 12 (2).

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κουκοβίνος): Σταματέλος, Χατζηδημητρίου 6,Χονδρόπουλος 25 (4), Βακρίνος 3 (1), Γεροντίδης, Βαχαρίδης 2,Κουτσοβασίλης 14 (2),Θεοδωρίδης 2,Σιμάκης,Χατζηπαυλίδης 7 (1),Τελούδης 6,Τερζίδης 1.