Ανώτερος σε όλα ο Ολυμπιακός πέρασε σαν… «σίφουνας» από την Ορεστιάδα

Ο Ολυμπιακός έχοντας σταθερή υποδοχή, αποτελεσματικό μπλοκ και σοβαρότητα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα νίκησε σχετικά εύκολα στην Ορεστιάδα την τοπική ομάδα με 3-0 σετ και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά και την 13η αγωνιστική.

Σε ένα κλειστό γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» που γέμισε από κόσμο και των δύο ομάδων, οι ερυθρόλευκοι δεν επέτρεψαν στους Εβρίτες να πιστέψουν στο… όνειρο και με υπεροχή σε όλους τους τομείς αλλά και αυτοπεποίθηση πήραν δίκαια την 11η νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους στον πρώτο αγώνα με την πανίσχυρη ρωσική Σουργκούτ για το CEV Cup.

Η Ορεστιάδα πιέστηκε από τον Ολυμπιακό αλλά δε βρέθηκε και σε καλή μέρα σε σερβίς και κόντρα επίθεση με αποτέλεσμα να παρακολουθεί στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Στα θετικά ωστόσο της ήττας μένει η εμφάνιση του Καρντόσο, που δείχνει πιο αξιόπιστη λύση σε σχέση με τον Γκούσταφσον και θύμισε στους φίλους του ΑΟΟ τον Λούνα.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο πρώην παίκτης του Εθνικου Μπόζινταρ Τσουκ, αλλά πολύ καλός ήταν και ο Έγκλεσκαλνς που επέστρεψε μετά το πρόβλημα στο πόδι του ενώ με επιτυχία κάλυψε ο Κοκκινάκης το κενό του Όγκουρτσακ που έμεινε στον Πειραιά λόγω ίωσης.

Ο Ολυμπιακός είχε συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ ενώ τη μεγαλύτερη πίεση την ένιωσε στο 1ο σετ όπου η Ορεστιάδα ισοφάρισε 20-20. Με καθοριστικούς πόντους από τον Έγκλεσκαλνς και τον Σπίνου και ένα λάθος των γηπεδούχων ο Ολυμπιακός ξέφυγε 23-20 και πήρε το σετ με άσσο του Φιλίποφ.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός είχε συνέχεια προβάδισμα 2-3 πόντων και μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ άνοιξε το σκορ χάρη στα μπλοκ από Σουλτανόπουλο και Σπίνου. Στο 3ο σετ η Ορεστιάδα πίεσε μέχρι το 9-8 αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός με σταθερή υποδοχή και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις πήρε τη νίκη χωρίς να χρειαστεί να φτάσει στα όρια του.

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 2 άσσους, 29 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ 28 λάθη αντιπάλων

Διαιτητές: Τσεπκινλής, Ιωαννίδης
Τα σετ: 0-3 (21-25, 19-25, 21-25)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 3 (3/5 επ), Αμπουίλα 4 (1/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μίλιτς 4 (2/8 επ, 2 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 14 (11/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ – 53% άριστες), Ριζόπουλος 1 (1/4 επ, 60% υπ – 50% άριστες), Καρντόσο 11 (11/24 επ) / Κωνσταντινίδης (λ, 46% υπ – 35% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου, Αντωνιάδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 15 (13/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ – 38% άριστες), Τσουκ 17 (11/18 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ – 29% άριστες), Σπίνου 10 (7/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 65% υπ – 65% άριστες), Σακόγλου, Στιβαχτής.