Photos: 12 κλικ από την αναμέτρηση – θρίλερ της Ορεστιάδας με τον Ηρακλή στη Μίκρα

Κακός δαίμονας αποδεικνύεται για την φετινή Ορεστιάδα ο Ηρακλής. Τρεις νίκες έχει πετύχει όλες κι όλες στο πρωτάθλημα, οι δύο είναι απέναντι στην ομάδα του Βορείου Έβρου. Σε αντίθεση πάντως με την ήττα με 3-0 στον πρώτο γύρο, αυτή τη φορά η Ορεστιάδα τσίμπησε βαθμό.

Θα μπορούσε βέβαια να ειπωθεί ότι… «αυτοκτόνησε». Αν και παραλίγο να γυρίσει ένα χαμένο σετ στο ξεκίνημα, κατάφερε να ισοφαρίσει εύκολα και σε έναν αγώνα που συνολικά σημείωσε αρκετά περισσότερους πόντους από τον Ηρακλή, να μένει τελικά ικανοποιημένη έστω από τον έναν βαθμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα της Ορεστιάδας που με τον Μίλιτς κυρίαρχο είχε το πάνω χέρι μέχρι που ο Ηρακλής ισοφάρισε στο 16-16 και πέρασε μπροστά με 22-18. Ο ΑΟΟ ισοφάρισε σε 24-24 αλλά η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια. Στο δεύτερο ωστόσο σετ, είχαμε έναν μονόλογο για την Ορεστιάδα που μετά το 7-5 και έχοντας ως κορυφαίους τους Μίλιτς, Αμπουίλα, με ένα σερί 10-0 πήρε εξωφρενικό προβάδισμα και με τον Mίλιτς, τον  Καρντόσο που έκανε επίσημη πρεμιέρα και το ενισχυμένο μπλοκ, ισοφάρισε κατακτώντας το δεύτερο σετ με… 25-08.
Το τρίτο σετ ξεκίνησε με εκατέρωθεν χαμένους πόντους (από σερβίς) με τον Ηρακλή να παίρνει σιγά σιγά προβάδισμα και μετά το 9-7 να προηγείται με 14-9, 16-11, 18-15 μέχρι την τελική κατάκτηση, σε ένα σετ όπου έδειξε καλά στοιχεία ο Καρντόσο. Στο τέταρτο σετ η Ορεστιάδα προηγήθηκε από την αρχή και το τεχνικό τάιμ άουτ τμε 8-5. Ο Ηρακλής με σερί 5-0 και δύο άσσους από τον Τσόνο Πέντσεφ έκανε το 12-8 ενώ με τους Γάτση και Παλέντζε ανέβασε το σκορ σε 15-12. Ο Καρντόσο κράτησε όμως την Ορεστιάδα μέσα στο παιχνίδι, με συνεχόμενους δικούς του πόντους (18-16, 19-18). Λάθη από τον Ηρακλή επέτρεψαν στην ομάδα του Πλάμεν Κριστόν να προσπεράσει (19-20, 21-24). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 24-24 και είχαν δυο ευκαιρίες για τρίποντο στο 25-24 και στο 26-25, αλλά η Ορεστιάδα πήρε πόντο από μπλοκ άουτ στο 26-27 και με τους Βουκασίνοβιτς και Χήρα κέρδισαν με 27-29 τσιμπώντας πόντο στην Μίκρα.

Πάντως, ενώ θα περίμενε κανείς χάρη και στην ανεβασμένη ψυχολογία η Ορεστιάδα να εμφανιστεί πιο δυνατή στο τάι μπρέικ, αυτό αποδείχθηκε εύκολη υπόθεση για τον Ηρακλή που πήρε διαφορά +4 (8-4), την ανέβασε (13-8) και κράτησε το προβάδισμα με πολύ καλούς τους Στεφανίδη και Παλέντζα. Ο τελευταίος ήταν και εκείνος που πήρε τον τελευταίο πόντο του αγώνα, από τον οποίο μένει και ο τραυματισμός (μάλλον διάστρεμμα) του Δημήτρη Χατζηηλιάδη.
Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από  6 άσσους, 64 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Γεωργιάδης – Βασιλειάδης
Τα σετ: 3-2 (26-24, 08-25, 25-22, 27-29, 15-11) σε 127΄

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Χατζηηλιάδης 22 (21/42 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ – 30% άριστες), Παλέντζας 25 (21/40 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στεφανίδης  7 (7/18 επ, 61% υπ -24% άριστες), Στίγγας 10 (4/7 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πέντσεφ 9 (2/4 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Γάτσης 12 (8/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 62% υπ -31% άριστες), Μαυροβουνιώτης, Τσολάκος
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Αμπουΐλα 6 (3/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μίλιτς 19 (12/17 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 18 (15/28 επ, 3 μπλοκ, 59% υπ -33% άριστες), Ριζόπουλος 10 (5/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 75% υπ -25% άριστες), Καρντόσο 25 (21/34 επ, 4 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 62% υπ -21% άριστες).