Α2 Ανδρών: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε με 3-1 σετ η ΑΕ Κομοτηνής στην έδρα της ΜΕΝΤ

Την ήττα με 3-1 από την ομάδα της ΜΕΝΤ γνώρισε στην Θεσσαλονίκη η ομάδα της ΑΕ Κομοτηνής σε αγώνα της 13ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Ροδόπης πάλεψε όσο μπορούσε αλλά θα επιστρέψει στην Θράκη χωρίς έστω  να κερδίσει έναν βαθμό, που τουλάχιστον άξιζε.

Οι κιτρινόμαυροι, που προηγήθηκαν στο σκορ, έχουν πάντως πολλά παράπονα από την διαιτησία, ιδίως στο τέταρτο σετ.

Η ΑΕ Κομοτηνής ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και πήρε το πρώτο σετ με 22-25. Στο δεύτερο σετ η ΜΕΝΤ μπήκε δυνατά και εκμεταλλευόμενη πολλά λάθη στην υποδοχή της ΑΕΚ προηγήθηκε με 18-10. Οι Κομοτηναίοι μείωσαν σε 21-19, αλλά τελικά υπέκυψαν με 25-19.

Το τρίτο σετ ήταν πανομοιότυπο με το δεύτερο.  Οι ΜΕΝΤ προηγήθηκε από νωρίς στο σετ, εφτασε την διαφορά στους 8, σε 18-10, αφού η ΑΕΚ είχε πολύ κακή υποδοχή στα σερβίς των γηπεδούχων. Η ΑΕΚ απάντησε μείωσε σε 23-20, αλλά δεν τα κατάφερε να κάνει την ανατροπή και ηττήθηκε με 25-21.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕ Κομοτηνής εμφανίστηκε καλύτερη, βελτιώθηκε στην υποδοχή και έφτασε λίγο πριν το τέλος στο +3 με 18-21. Η ΜΕΝΤ αντέδρασε ισοφάρισε σε 22-22 και 23-23, και πήρε την νίκη στο τέλος με 28-26  για το 3-1 σετ. Η φάση του αγώνα έγινε λίγο πριν το τέλος όταν η ΑΕΚ προηγήθηκε 23-24 έχοντας σετ μπολ, αλλά ο διαιτητής αντί να δώσει άουτ σε καρφί των γηπεδούχών, έδωσε προς έκπληξη όλων πόντο, ξεσηκώνοντας τους παίχτες και τον παγκο των γηπεδούχων.

Πλεον μετά αυτο το αποτέλεσμα η ΑΕΚ έμεινε στους 18 βαθμούς όσους και η ΓΕΑ (που έχει αγώνα λιγότερο, αφού ο αγώνας της με τον Μακεδονικό αναβλήθηκε λόγω του θανάτου του Στέργιου Δημούδη), ενώ η ΜΕΝΤ που πριν τον αγώνα ήταν τελευταία έφτασε τους 11 βαθμούς.

Τα σετ: 22-25, 25-19, 25-21, 28-26.