Photos: 80 κλικ από την πικρή εντός έδρας ήττα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης από τον Παμβοχαϊκό

Την πέμπτη ήττα του στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ο οποίος προβλημάτισε με την κακή αγωνιστική του εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού με τον Παμβοχαϊκό και έμεινε κάτω από τα μισά της βαθμολογίας. Από την πλευρά τους, οι Κορίνθιοι πέτυχαν την τρίτη τους εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά με καθαρό σκορ μέσα στην Αλεξανδρούπολη, κάτι που αδυνατούσαν να καταφέρουν τα προηγούμενα χρόνια.

Με υπεροχή σε σερβίς και επίθεση η ομάδα του Βραχατίου, είχε από την αρχή σχεδόν το προβάδισμα με 9-12 και στη συνέχεια 15-21, κερδίζοντας τελικά το πρώτο σετ με 20-25, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάιο, ενώ για τους Εβρίτες πλήγμα αποτέλεσε η απουσία από το τέλος του σετ και έπειτα του αρχηγού Ανέστη Δαλακούρα, ο οποίος αποχώρησε με ενοχλήσεις στη μέση.

Το δεύτερο σετ ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, 15-15 και 23-23. Όμως στα κρίσιμα σημεία οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και κατάφεραν με όπλο και την εξαιρετική λειτουργία του μπλοκ από Βαν Ντορν και Πελεκούδα να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ με 25-27.

Ο Εθνικός που δεν άντεξε στην υποδοχή και δε μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός απέναντι στον Παμβοχαϊκό, υπέκυψε στο τρίτο σετ εύκολα με 14-25, χωρίς να μπορεί να εξουδετερώσει και τον Ροντρίγκο της Κορινθιακής ομάδας, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος παίκτης του σετ ιδιαίτερα στον επιθετικό τομέα. Έτσι οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν ένα ακόμα τρίποντο, ενώ οι Θρακιώτες απογοήτευσαν και θα πρέπει να διορθώσουν πολλά πράγματα ενόψει της δύσκολης συνέχειας σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων. Στην εξέδρα βρέθηκε και ο Νικολά Μιγιαήλοβιτς, που επέστρεψε στον Εθνικό μετά από ενάμισι χρόνο και έγινε δεκτός με επευφημίες και… πανό από τους φίλους της ομάδας της Αλεξανδρούπολης.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 25-27, 14-25)
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ, 39% υπ – 18% άριστες), Σούλιαγιτς 15 (12/25 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τουρανιάνιν 8 (6/9 επ, 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Κιόσης 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 1 (1/1 επ, 40% υπ – 40% άριστες) / Δαρίδης (λ, 58% υπ – 58% άριστες), Ίλιτς 1 (1/1 επ), Χαραλαμπίδης 4 (3/5 επ, 1 άσσος, 43% υπ – 14% άριστες), Τσέλιος
 ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Γκρόενβελντ 7 (4/11 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 51% υπ – 35% άριστες), Βαν Ντορν 14 (7/10 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Ροντρίγκο 17 (17/24 επ, 33% υπ – 33% άριστες), Πελεκούδας 9 (5/6 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κάιο 19 (13/27 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 93% υπ – 64% άριστες), Γεωργίου, Παπαδόπουλος, Παναγιωταράς
ΔΕΙΤΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟ PHOTO STORY ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΣ ΤΣΙΚΑΚΗ