Γ’ Εθνική: Εντός έδρας ήττα-καρμπόν για τον ΓΑΣ

Από την 7ήμερη εκδρομή στην Ιταλία και συγκερκιμένα στην Βενετία

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο ΓΑΣ στάθηκε άτυχος, καθώς αν και επέστρεψε από διαφορά 17 πόντων και έχοντας την τελευταία επίθεση στο τέλος (όπως στο παιχνίδι με τη Χαλκηδόνα), τελικά ηττήθηκε από τη ΧΑΝΘ με 66-67, με την ήττα αυτή να είναι η τρίτη συνεχόμενη.

Ο  ΓΑΣ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, προηγήθηκε με 8-4, από εκεί και μετά ομώς βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Η ΧΑΝΘ γύρισε γρήγορα το παιχνίδι και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 13-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η ΧΑΝΘ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τους παίκτες του ΓΑΣ να κάνουν πολλά λάθη, αλλά και να είναι άστοχοι στην επίθεση. Έτσι η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και σε διψήφιο αριθμό, για να κλείσει το ημίχρονο με την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά με 26-36.

Στην τρίτη περίοδο η ΧΑΝΘ μπήκε πολύ δυνατά και με ένα σερί 2-9 στα πρώτα τρία λεπτά έφτασε το σκορ στο 28-45. Οι παίκτες του ΓΑΣ όμως δεν τα παράτησαν, βελτίωσαν πολύ την άμυνα και με όπλο τον αιφνιδιασμό μείωσαν σε 44-49, για να κλείσει το δεκάλεπτο τελικά με σκορ 44-53. Στην τέταρτη περίοδο ο ΓΑΣ μπήκε πολύ δυνατά, συνεχίζοντας να παίζει καλή άμυνα και με σερί 8-0 μείωσε σε 52-53. Το παιχνίδι από το σημεί αυτό και μετά ήταν ντέρμπι, με τον ΓΑΣ εφτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος να βρίσκεται πίσω στο σκορ με ένα πόντο. Στα πέντε δευτερόλεπτα ο Λεχούδης κέρδισε φάουλ, όμως οι παίκτες του ΓΑΣ κέρδισαν την επαναφορά. Η μπάλα πήγε από την επαναφορά στον Καλατζή, το τρίποντο του οποίου βρήκε σίδερο και έτσι η ΧΑΝΘ κέρδισε με 66-67.

Δεκάλεπτα: 13-19, 26-36 (ημίχρονο), 44-53, 66-67 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Παπαγεωργίου

ΓΑΣ Κομοτηνή (Ντίνας): Μιχαηλίδης, Διαμαντίδης 8, Μπούντας, Λεχούδης 15 (2), Καραμπέκης 9 (1), Μαγκώνης 2, Πίτατζης, Καλατζής 12 (3), Βελή 5, Στασινόπουλος 8, Χαλήλ 5.

ΧΑΝΘ (Καραπιπερίδης): Βλάχος 2, Παυλέας 2, Λεμονιάς, Σταματέλλος, Ελευθεριάδης 1, Αγγελίδης 13, Ερμείδης 8 (2), Γιανλλάρης, Παπαχρήστου, Δαβάνης 11, Ζιάκας 17 (3), Μελίδης 13 (1).