Α2 Ανδρών: Άντεξε για 35 λεπτά στην Άρτα η Ασπίδα Ξάνθης αλλά λύγισε από τον Πρωτέα!

Εξαιρετική στο πρώτο μέρος, εμφανή σημάδια κούρασης στο δεύτερο και δεύτερη διαδοχική ήττα για την Ασπίδα Ξάνθης που ηττήθηκε από τον Πρωτέα στην Άρτα με 28-23.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι πήγαινε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ, με τους παίκτες του Θόδωρου Βαφειάδη μάλιστα μέχρι το 25′ να έχουν και το προβάδισμα με 7-8, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους να κλείσουν μπροστά στο σκορ με 11-10 και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο πρώτο πεντάλεπτο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο ωστόσο το ανέβασμα των γηπεδούχων που μέσα σε δεκαπέντε λεπτά πέτυχαν 10 γκολ έναντι 3 της Ξανθιώτικης ομάδας τους έδωσε το προβάδισμα με 23-17 δέκα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ασπίδας προσπάθησαν να αντιδράσουν ωστόσο η μεγάλη διαφορά των 6 γκολ που έχτισαν οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά μεγάλη για να μπορέσουν να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Πρωτέα να κάνει και συντήρηση δυνάμεων στο τέλος κρατώντας την μπάλα για να φτάσουμε στο τελικό 28-23.

Για τους γηπεδούχους οι κορυφαίοι ήταν οι Τσέλιος και Κάντσης που πέτυχαν από 6 γκολ, για την Ασπίδα πρώτοι σκόρερ ήταν ο Πάρης Ναθαναηλίδης με 6 γκολ για να το ακολουθήσουν οι Βάκκας και Γκουντούλας με 5 και 4 αντίστοιχα. Επόμενο παιχνίδι για την Ασπίδα το Σάββατο 21 Νοεμβρίου και πάλι εκτός αυτή την φορά στη Νάουσα κόντρα στον Ζαφειράκη.

Διαιτητές: Χασκής- Βέργος

Πεντάλεπτα: 0-0, 1-2, 3-3, 4-6, 7-8, 11-10 (ημίχρονο), 13-12, 17-14, 20-16, 23-17, 25-20, 28-23 (τελικό Αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Θ. Βαφειάδης): Καίκης, Βάκκας 5, Γκουντούλας 4, Ναθαναηλίδης 6, Βαρδάκας, Καζαντζίδης 2, Μπέλλιας, Παπαϊωάννου 1, Τσεσμετζής, Καραπαπάζογλου, Πατσιαβάς 1, Τζίνεβης 2, Μπρατίδης 2, Νικάκης, Κόλλιας, Ξενοπανάγος