Γ’ Εθνική: Πάλεψε μέχρι το τέλος η ΑΕ Κομοτηνής που έχασε εντός απο Ζέφυρο

Δεν κατάφερε να κάνει δύο συνεχόμενες νίκες η ΑΕ Κομοτηνής, που παρότι πάλεψε μέχρι και το τέλος γνώρισε την ήττα απο την εξαιρετική ομάδα του Ζέφυρου για ένα καλάθι.

Η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μετά το πέρας των πρώτων πέντε λεπτών είχε το προβάδισμα με 15-12, προβάδισμα που ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει ως το φινάλε της περιόδου με τους φιλοηξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους 8-14 και να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με τρείς πόντους. Διαφορά που διατήρησαν και αύξησαν κατά έναν πόντο και με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στην επίθεση ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση και καταφέρνοντας με την λήξη της τρίτης περιόδου να μπουν μπροστά στο σκορ με 62-61.  Στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου ωστόσο η ομάδα του Ζέφυρου αντέδρασε και πήρε ξανά το προβάδισμα με 69-72.  Το ματς μέχρι και το φινάλε πήγαινε πόντο – πόντο με την ΑΕ Κομοτηνής μάλιστα να έχει την ευκαιρία της τελευταίας επίθεσης δικιά της ωστέ είτε να στείλει το ματς στην παράταση είτε ακόμη και να το κερδίσει, αλλά δυστηχώς για την ομάδα της Κομοτηνής δεν τα κατάφερε και έτσι γνώρισε την δεύτερη ήττα στην έδρας  της μετά απο αυτή απο τον ΓΑΣ Κομοτηνή

Δεκάλεπτα: 23-26, 40-44(Ημίχρονο), 62-61, 78-80(Τελικό Αποτέλεσμα)
Διαιτητές: Μελανίδης-Ντόγκας

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κουκοβίνος): Σταματέλος 10 (1), Χονδρόπουλος 8 (2), Κουτσοβασίλης 21 (1), Σιμάκης 8, Τελούδης 15 (3), Καναράς 2, Βάκρινος 3, Θεοδωρίδης 5, Χατζηπαυλίδης 6 (1), Μεχμέτ Τσαους.

ΖΕΦΥΡΟΣ ’02 (Κοντονάσιος): Φωτιάδης 17 (3), Μυλωνάς 12, Τσάμογλου, Ουρκέλογλου 3 (1), Γκιζέλης, Μήτσικας 21 (2), Πατίκας, Αποστολίδης 3 (1), Μυστηλιάδης 18 (2), Κλουντζός 6, Αγγελόπουλος, Λιούνης.