Με το αριστερό η πρεμιέρα του ΑΟΟ στην Ορεστιάδα και ήττα απο Παναχαϊκή

Με μεγάλο πρωταγωνιστή το Νίκο Ρουμελιώτη ο οποίος όχι μόνο ξεπέρασε τις ενοχλήσεις από τη θλάση στο γαστροκνήμιο αλλά ήταν και κορυφαίος η Παναχαϊκή νίκησε με 3-2 σετ την Ορεστιάδα στον Έβρο μετά από συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στον πόντο.
Στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στην Volley League  η Παναχαϊκή κατάφερε να σταθεί πολύ καλά σε σερβίς και μπλοκ και με αντεπίθεση στο 4ο και στο 5ο σετ πήρε τη νίκη. Μεγάλες συγκινήσεις έκρυβε το 5ο σετ όπου από την αρχή η Παναχαϊκή είχε προβάδισμα με 11-9, η Ορεστιάδα προσπέρασε 12-11, έφτασε και στο 14-12 αλλά η Παναχαϊκή με σερί 4-0 εκ των οποίων τα τρία ήταν μπλοκ επικράτησε με 16-14 κατακτώντας την πρώτη της νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα. Ο τελευταίος πόντος έγινε με μπλοκ του Ρουμελιώτη στον Γκούσταφσον.
Η Ορεστιάδα γνώρισε και δεύτερη ήττα σε δύο αγώνες αλλά έβαλε στο ενεργητικό της τον πρώτο της βαθμό. Η ομάδα του Ίσακσον έδειχναν είχε τη μεγάλη ατυχία με τον τραυματισμό του Βουκασίνοβιτς στο 22-24 του 4ου σετ. Μέχρι εκείνη την ώρα ο Μαυροβούνιος ακραίος ήταν κορυφαίος της Ορεστιάδα. Ο Βουκασίνοβιτς έπαθε διάστρεμμα πατώντας ανάποδα τη βάση της σκάλας του διαιτητή και γύρισε το πόδι του. Είναι τυχερός μέσα στην ατυχία του καθώς φαίνεται να είναι διάστρεμμα Α΄βαθμού και η επιστροφή αναμένεται να είναι σχετικά σύντομη.
Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-15, 25-23, 22-25, 14-16)
ΑΟ Ορεστιάδας (Ίσακσον): Χήρας 6π. (4/4 επ, 2 μπλοκ), Αμπουΐλα 10 (4/8 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκούσταφσον 26 (22/43 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μίλιτς 7 (2/9 επ, 1 άσσος,  4 μπλοκ),  Βουκασίνοβιτς 23 (15/32 επ, 5 άσσοι, 3 μπλοκ, 59% υπ – 44% άριστες), Ριζόπουλος 9 (8/21 επ, 1 ασσος, 50% υπ – 44% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ. – 61% υπ – 39% άριστες), Οικονόμου 1 (1/2 επ), Πεντίδης 1 (1/2 επ), Χουσίδης
Παναχαϊκή (Λυκούδης): Ντονάς 15π. (13/30 επ, 2 άσσοι, 61% υπ – 48% άριστες), Λιβαθηνός 1 (μπλοκ), Τακουρίδης 11 (4/7 επ, 1΄ασσος, 6 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 22 (18/43 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 12 (8/17 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 46% υπ -29% άριστες), Βλαχοστάθης 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ. – 33% υπ – 24% άριστες), Ιτάλο (λ), Βασιλάκος