Φιλική νίκη για τα Κ20 της Ξάνθης επί του Πανθρακικού στον Ίασμο

Με 1-0 κέρδισε εκτός έδρας η Κ20 της Ξάνθης την αντίστοιχη του Πανθρακικού, στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι που έδωσαν μεταξύ τους οι δύο ομάδες σε διάστημα μιας εβδομάδας. Επρόκειτο για την άτυπη ρεβάνς του 2-2 στις εγκαταστάσεις των Πηγαδίων, με τις δυο ομάδες να τίθενται αντιμέτωπες το απόγευμα της Παρασκευής στο γήπεδο του Ιάσμου.
Το γκολ πέτυχε στο 57ο λεπτό ο Λαζαρίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή εντός της περιοχής που υποδείχθηκε αμέσως από τον διαιτητή Δρακίδη . Αυτή ήταν και η σημαντικότερη στιγμή στο παιχνίδι που δεν είχε φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο και μια ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων για τους γηπεδούχους στο πρώτο, που ωστόσο δεν καρποφόρησε.
Το φιλικό τεστ έδωσε στους δύο προπονητές την ευκαιρία να δοκιμάσουν παίκτες και σχήματα, ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος Κ20 της  Super League. Η φωτογραφία και στοιχεία από τον αγώνα προέρχονται από το rodopisports.