Νέα νίκη επι των Τούρκων για την Εθνική που συνεχίζει απτόητη!

Την τέταρτη νίκης της σε ισάριθμα παιχνίδια στο Ευρωπαϊκό Λίγκ και δεύτερη επι της Τουρκίας πανηγύρισε η Εθνικής μας ομάδα, που επικράτησε με 3-1 των Τούρκων στο ΔΑΚ Ευόσμου με τους Θρακιώτες Κουμεντάκη και Γκαρά να αγωνίζονται και να έχουν εξαιρετική παρουσία.

Στο πρώτο σετ η Εθνική ήταν ασταμάτητοι και έδειχνε πως μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το ματς. Στο δεύτερο σετ οι Τούρκοι αντέδρασαν ισοφάρισαν τα σετ και μετέτρεψαν το τρίτο σετ σε «τελικό», οπού η Εθνική μας η εθνική απέκτησε γρήγορα μια διαφορά (11-7), αλλά ακολούθησε μια τρίλεπτη διακοπή με τους Τούρκους να διαμαρτύρονται ότι έχει δοθεί ένας επιπλέον πόντος στην ελληνική ομάδα. Η διακοπή άλλαξε τα δεδομένα και αφού με άσο του Μίνιτσι το σκορ έγινε 11-10, οι Τούρκοι με νέο άσο του Γκιουνές προηγήθηκαν 13-14 κι έφτασαν στο 13-16 με υπόδειξη για παράβαση του Κουμεντάκη στο φιλέ και κόκκινη κάρτα στον Σωτήρη Δρίκο για διαμαρτυρία. Στο 15-17 υπήρξαν νέες διαμαρτυρίες από την ελληνική ομάδα καθώς η επίθεση του Κουμεντάκη δόθηκε αρχικά μέσα, αλλά μετά τις διαμαρτυρίες των Τούρκων οι διαιτητές άλλαξαν γνώμη. Ο Δρίκος πήρε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει την ομάδα του και αυτό έγινε καθώς η ισοφάρισε ήρθε αμέσως με 18-18 για να προηγηθούμε 20-19 με το άουτ του Γκιουνές. Το τρίτο σετ ήταν συγκλονιστικό με τον Πετρέα να και το μπλόκ του Καλαματιανού να κάνουν το 2-1 για την Εθνική μας.

Στο τέταρτο σετ με την Εθνική μας να παίρνει ψυχολογία οι Έλληνες διεθνείς χωρίς να δυσκολευτούν έκαμψαν την αντίσταση των Τούρκων για το τελικό 3-1σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-14, 20-25, 32-30, 25-17)

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Πετρέας 16 (10/13 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσο)/ Τζιουμάκας 20 (17/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (6/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. – 50% άριστες), Φράγκος 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 30% άριστες), Γκαράς -λ (65% υπ. – 47% άριστες), Αρμενάκης 1 (1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 10 (9/14 επ., 1 άσο, 58% υπ. – 42% άριστες),

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ζανίνι): Πεκσέν, Γκουνγκόρ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ. – 00% άριστες), Γκοκγκόζ 16 (14/26 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 16% άριστες), Γκιουνές Φ. 6 (5/7 επ., 1 άσο), Μίνιτσι 7 (6/18 επ., 1 άσο), Κοτς 5 (5/6 επ.)/ Τσανέρ -λ (59% υπ. – 41% άριστες), Ουνβέρ 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 09% άριστες), Τόι 2 (2/6 επ.), Γενιπαζάρ 1 (1/1 επ.), Γκιουνές Ο. 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ)