“Σκούπισε” την Ρουμανία, η εθνική βόλει! Ελάχιστη βοήθεια από τους εβρίτες

Τη δεύτερη νίκη επί της Ρουμανίας σε ισάριθμους αγώνες στο European League πανηγύρισε η Ελλάδα στον Εύοσμο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 3-1, έκανε το 2 στα 2 στον Β Όμιλο και πλέον κοιτά τις αναμετρήσεις με την Τουρκία την επόμενη αγωνιστική. Ελάχιστα αγωνίστηκαν οι εβρίτες ανέστης Δαλακούρας που πέτυχε εναν πόντο και ο Ραφαήλ Κουμεντάκης, αφού ο Δρίκος προτίμησε άλλα σχήματα στην επίθεση.

Ο Σωτήρης Δρίκος αν και ξεκίνησε με βασικό διαγώνιο τον Γιώργο Τζιουμάκα, η ισοφάριση των Ρουμάνων σε 1-1 έφερε στον αγώνα τον Απόστολο Αρμενάκη ο οποίος και φρόντισε να δώσει τις απαραίτητες ανάσες στην Ελλάδα και να την οδηγήσει μαζί με τους Φράγκο, Κοκκινάκη στη νίκη με το 3-1.

Μια νίκη που φέρνει την Ελλάδα στην κορυφή του Β Ομίλου μαζί με την Σλοβενία και τον Σωτήρη Δρίκο να ξεκινά να καταστρώνει τα πλάνα του για τους αγώνες με την Τουρκία που θα γίνουν για την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης (17-18/07).

Στο πρώτο σετ η Ελλάδα και Ρουμανία συμβάδιζαν πόντο-πόντο μέχρι τα μισά με την Εθνική μας να προηγείται με 5-3 και 7-5, οι φιλοξενούμενοι να φθάνουν στο 8-8 και με τον Λίκα να μειώνουν στο 11-10. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που ήταν σε απόσταση αναπνοής από την Ελλάδα καθώς με τους Φράγκο, Τζιουμάκα και τα λάθη των Ρουμάνων η διαφορά ανέβηκε στο 14-11 και λίγο αργότερα με ένα σερί 8-1 το σκορ πήγε στο 22-12 και το σετ ολοκληρώθηκε 25-17.

Στο δεύτερο σετ η Ρουμανία με τους Ενέ και Ολτεάνου στην σύνθεσή της έδειξε περισσότερο σοβαρή και αν η Ελλάδα αν και ξεκίνησε καλά κάνοντας το 4-2 και 6-4, οι φιλοξενούμενοι με το λάθος του Φράγκου και τον Γκεοργκίτα έκαναν το 16-17 και είχαν ισχνό προβάδισμα μέχρι το 18-19. Η επίθεση του Ενέ έκανε το 18-20 και λίγο αργότερα το 19-21 ενώ δύο συνεχόμενα μπλοκ των Ολτεάνου και Λίκα σε Τζιουμάκα και Φράγκο αντίστοιχα έφεραν το 19-23 για να τελειώσει το σετ με δύο συνεχόμενους πόντους (ο ένας μάλιστα με άσο) του Ολτεάνου που έκανε το 20-25 και το 1-1.

Ο Σωτήρης Δρίκος στο τρίτο σετ επανέφερε τον Απόστολο Αρμενάκη στην θέση του Τζιουμάκα και η Εθνική μας φρόντισε να ανεβάσει ταχύτητα στην απόδοσή της. Η Ρουμανία έμεινε κοντά στην Ελλάδα μέχρι το 4-4 ωστόσο αποτελεσματικές επιθέσεις από τους Κοκκινάκη, Πετρεα, Φράγκο και τα λάθη των φιλοξενούμενων το σκορ πήγε στο 10-4 και λίγο αργότερα σε 13-5 δημιουργώντας έτσι μια διαφορά ασφαλείας. Με την Ρουμανία να έχει πετάξει λευκή πετσέτα από νωρίς η Ελλάδα έκανε το 25-12 και έτσι εύκολα και γρήγορα ξαναπήρε το προβάδισμα με 2-1.

Με την ίδια σύνθεση που ολοκλήρωσε το τρίτο σετ η Ελλάδα ξεκίνησε φουριόζα και στο τέταρτο όπου απέκτησε από την αρχή τον έλεγχο και φρόντισε να φθάσει στη νίκη και το τρίποντο. Με πολύ καλό σερβίς, αλλά και επιθέσεις και μπλοκ η Ελλάδα έκανε γρήγορα το 7-2 και με εντυπωσιακό μπλοκ του Πετρέα στον Ενέ έγινε το 14-5, το σκορ ανέβηκε στο 18-8 για να τελειώσει το παιχνίδι στο 25-18 ο Γιάννης Τακουρίδης που έκανε το 3-1 και έφερε τη νίκη στην Ελλάδα.

Τα σετ: 25-17, 20-25, 25-12,25-18

Ελλάδα (Δρίκος): Τζιουμάκας 5 (5/11 επ.), Πετρέας 10 (8/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (0/2 επ., 2 άσοι), Τακουρίδης 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (11/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 75% υπ. – 38% άριστες), Φράγκος 15 (11/20 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 31% υπ. – 31% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (38% υπ. – 24% άριστες) / Αρμενάκης 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Μαρούλης, Κουμεντάκης, Δαλακούρας 1

Ρουμανία (Πάσκου): Γκιονέα 1 (1/4 επ.), Μπάλα 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 56% άριστες), Γκεοργκίτα 3 (3/6 επ.), Μπάρτα 2 (1/2 επ., 1 άσο), Μπορότα 2 (2/6 επ., 69% υπ. – 31% άριστες), Λίκα 7 (7/18 επ.), Μαριές -λ (24% υπ. – 14% άριστες) / Μπαλατσεάνου 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Ολτεάνου 5 (3/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ενέ 11 (10/11 επ., 47% υ. – 29% άριστες), Γκοντάριου 3 (3/10 επ.)