Ασημένιος ο Καραβέτης στην πρεμιέρα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος! Στην πεντάδα η Ναζίρη

Ιδανικά ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Εφήβων – Νεανίδων που διεξάγεται στις Σέρρες για τον Ξανθιώτη πρωταθλητή του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης Πέτρο Καραβέτη, ενώ θετική ήταν και η παρουσία της άλτρια του Πρωτέα Αλεξανδρούπολης Σπυριδούλας Ναζίρη.

Ο Καραβέτης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο τερματίζοντας στην δεύτερη θέση στην κούρσα των 110μέτρων, βελτιώνοντας μάλιστα κατά τέσσερα δεύτερα την φετινή του καλύτερη επίδοση κάνοντας 14,40. Η κούρσα των 110μέτρων με εμπόδια έμοιαζε με κούρσα με δύο με τον Ξανθιώτη πρωταθλητή του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης να χάνει το χρυσό μετάλλιο μόλις για 2δεύτερα! Με τον Χαράλαμπο Λύρη του Θησέα να κάνει χρόνο 14,38.

Στο τριπλούν η πρωταθλήτρια του Πρωτέα Αλεξανδρούπολης Σπυριδούλα Ναζίρη κατέλαβε την πέμπτη θέση με άλμα στα 11,99 , επίδοση πιο χαμηλά από την κορυφαία δική της, είναι χαρακτηριστικό πως αν η Εβρίτισσα άλτρια έπιανε την καλύτερη φετινής της επίδοση τα 12,30 θα μπορούσε να καταλάβει την δεύτερη θέση.

Στην δεύτερη μέρα του Πανελλήνιου πρωταθλήματος το ενδιαφέρον για τους Θρακιώτες συνεχίζεται να είναι αμείωτο με έξι συμμετοχές. Με τους Καραβέτη και Ναζίρη να αγωνίζονται και στο σημερινό πρόγραμμα σε 200μέτρα και μήκος αντίστοιχα.