Συγκλονιστικός αλλά μοιραίος ο Τζούριτς, έχασε την πρόκριση από την Κίνα η εθνική Ελλάδας

Αποχαιρέτισε η μαχητική και νεανική Εθνική ομάδα των ανδρών το World League, καθώς μπρστά σε 4000 και πλεον φιλάθλους της δεν μπόρεσε να προκριθεί στο Final 4 αφού ηττήθηκε με 3-2 από την Κίνα σε έναν δραματικό αγώνα, με τον Τζούριτς κορυφαίο αλλά και μοιραίο…

Η κατάκτηση του 3ου σετ από την Κίνα για το 1-2 ήταν μοιραίο, για την Ελλαδα, από την οποία ο εκπληκτικός Τζούριτς (29 πόντοι σε 3 σετ) έπαιζε σχεδόν μόνος του. Μέτριος ο Κουμεντάκης (7 πόντοι) που μπήκε ως αλλαγή στη θέση του Φράγκου στο 3ο σετ,  βελτιώθηκε όταν όλα είχαν κριθεί στα 2 τελευταία σετ.

Στο πρώτο σετ η Εθνική κατάφερε να πάρει ένα γρήγορο προβάδισμα με 7-5, αλλά το 10-8 υπέρ μας έγινε 11-13 για τους Κινέζους με καλό σερβίς για να έρθει η απάντηση από τον Θανάση Πρωτοψάλτη. Ο 22άχρονος ακραίος με εκπληκτικά σερβίς έκανε άνω κάτω τους αντιπάλους μας και επέτρεψε στην Εθνική να τρέξει ένα σερί 6-0, μετατρέποντας το 14-16 σε 20-16, με τους Κινέζους να πλησιάζουν απλά σε 25-21.

Στο β’ σετ οι Κινέζοι προσπάθησαν να πιέσουν περισσότερο από τη γραμμή του σερβίς και τα κατάφεραν ξεφεύγοντας με 5-7 και 11-15 (άουτ επίθεση Τζούριτς) κι από τη στιγμή που δεν τελειώσαμε τις 2-3 κόντρα μπάλες που είχαμε το σετ έληξε με 21-25.

Στο τρίτο σετ από την αρχική ισορροπία οι Κινέζοι είδαν την τύχη να τους χαμογελά στο 5-6. Ο Πετρέας έκανε το μπλοκ, αλλά η μπάλα από το κεφάλι του αντιπάλου κατέληξε στο ελληνικό τερέν κι αμέσως μετά ακολούθησε άσος για το 5-8. Το ματς έμοιαζε να έχει χαθεί στο 9-14, όμως με αυτή την Εθνική ποτέ μη λες ποτέ. Καταφέραμε να μειώσουμε σε 15-17 και παρόλο που το σκορ έγινε 15-19 με λάθος του Κουμεντάκη στην υποδοχή, με τον Πρωτοψάλτη στο σερβίς μειώσαμε στον πόντο (18-19) και ισοφαρίσαμε 21-21 με μπλοκ του Πετρέα. Το Παλέ είχε πάρει φωτιά με τους Κινέζους να έχουν τρία σετ μπολ και στο 26-26 ο Τζιουμάκας με άσο να φέρνει το πρώτο σετ μπολ για την Ελλάδα. Μόνο που όπως και στο Μεξικό (εκεί στο 28-27 του δ’ σετ) ο ‘Τζούμι’ έχασε το επόμενο σερβίς, για να τον μιμηθεί στο 29-28 ο Τζούριτς με τον αρχηγό να εξελίσσεται σε μοιραίο καθώς στο 29-29 δέχθηκε μπλοκ, στο 30-30 έχασε την κόντρα επίθεση και στο 32-33 ο Γιούαν με δύσκολο σερβίς χάλασε την υποδοχή μας ενώ από την υπερπροσπάθεια του Ταμπουρατζή δεν υπήρξε συνέχεια και η Κίνα πανηγύρισε το σετ με 32-34 και την πρόκριση στο Final 4.

Παρά την κούραση και την απογοήτευση από το χαμένο σετ που ισοδυναμούσε και με αποκλεισμό οι διεθνείς μας φρόντισαν να ξεκινήσουν καλά στο 4ο προηγούμενοι με 3-5 και 4-6 και λίγο αργότερα με 6-8. Ο Κινέζος προπονητής άρχισε τις αλλαγές βάζοντας αρκετούς παίκτες από τον πάγκο, η Ελλάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με εντυπωσιακό μπλοκ του Τζιουμάκα έφθασε στο 11-6. Η Ελλάδα κατάφερε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά αφού οι Κινέζοι έδειξαν χαλαρότητα, γεγονός που έφερε την εύκολη επικράτησή με το 25-18 που έκανε το 2-2 και έστειλε την αναμέτρηση στο ταϊ-μπρεϊκ.

Στο τάϊ-μπρεϊκ η Ελλάδα προηγήθηκε με 5-4, η Κίνα απάντησε με 6-7 όμως η Εθνική μας με ένα σερί έκανε το 8-7 και με το μπλοκ του Τζιουμάκα στον Τσούι έφερε την Ελλάδα στο 10-7 και τον Κινέζο προπονητή να ζητά ταϊμ-άουτ. Ο Αρμενάκης έκανε το 11-8, ωστόσο η Κίνα ισοφάρισε στο 12-12. Η Ελλάδα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 13-12 με το λάθος σερβίς των Κινέζων, ο Λί Ράνμινγκ έκανε το 13-13 γιαν να φθάσει στη νίκη η Κίνα κατακτώντας το 5ο σετ με 13-15.

Τα σετ: 25-21, 21-25, 32-34, 25-18, 13-15

Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 29 (23/38 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Πετρέας 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 άσο), Πρωτοψάλτης 13 (9/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 38% άριστες), Τζιουμάκας 11 (7/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Φράγκος 4 (4/9 επ., 50% υπ. – 29% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (62% υπ. – 38% άριστες) / Αγγελόπουλος, Κουμεντάκης 7 (7/11 επ.)Αρμενάκης 7 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 4 (3/3 επ., 1 άσο, 17% υπ. – 08% άριστες)

Κίνα (Σίε): Ζάνγκ Ζ. 8 (4/10 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ). Γιούαν 27 (24/36 ε., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ζανγκτσεν 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ), Τσούι 9 (9/13 επ.), Γκενγκ 7 (5/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τόνγκ -λ (48% υπ. – 24% άριστες) / Κε -λ (33% υπ. – 33% άριστες), Λι Γ. 6 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Λι Ρ., Γι 6 (6/9 επ., 23% υπ. – 23% άριστες), Ντάι 8 (7/12 επ., 1 άσο), Ράο 2 (2 άσοι), Σονγκ 3 (2/8 επ., 1 άσο)

Η τελική βαθμολογία
1. Κίνα 6-0 14 18-9
2. Ελλάδα 4-2 11 16-12
3. Σλοβακία 2-4 10 14-13
4. Μεξικό 0-6 1 4-18
Η Σλοβακία θα πάρει μέρος ως διοργανώτρια του φάιναλ-4 της Γ΄κατηγορίας που θα γίνει στη Μπρατισλάβα 3-5/7 και θα τη συνοδέυσει η Κίνα