LIVE από την Θεσσαλονίκη για το World League: Ελλάδα – Σλοβακία 3-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS τον αγώνα Ελλάδα – Σλοβακία  την 5η αγωνιστική του ομίλου του World League. Η Εθνική θέλει καθαρή νίκη για να τα δώσει όλα για όλα με την Κίνα την Κυριακή. Ο Κώστας Καραγιάννης βρίσκεται στο Αλεξάνδρειο Μέλαθλο της Θεσσαλονίκης και μεταδίδει…

Καλησπέρα από το Nich Galis Hall. Μαζί θα είμαστε τις επόμενες ώρες παρακολουθώντας το δεύτερο παιχνίδι της Εθνικής Ομάδας στην Ελλάδα.

Ωρα 20:53  Χθες νικήσαμε 3-0 το Μεξικό σε αγώνα που ολοκληρώθηκε τα μεσάνυχτα αφού άργησε να αρχίσει λόγω της περίφημης πυρκαγιάς, ενώ την περασμένη εβδομάδα στο Μεξικό είχαμε δύο νίκες επί Μεξικού και Σλοβενίας με 3-2 και μια ήττα από Κίνα με το ίδιο σκορ.

Ωρα 20:57 Πριν από λίγο η Κίνα επιβλήθηκε του Μεξικού με 3-1 σετ (25-11, 25-23, 18-25, 25-15) και με την πέμπτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια έφτασε τους 12 βαθμούς. Οκτώ έχει η Ελλάδα που βρίσκεται στην δεύτερη και θέλει οπωσδήποτε καθαρή νίκη σήμερα αλλά και αύριο για να πάρει αυτή την πρωτιά.

Ωρα 21:01  Κανονικά η έναρξη έχει προγραμματιστεί σε 4 λεπτά αλλά θα πάει πιο πίσω λόγω της τηλεοπτικής μετάδοσης από την ΕΡΤ των αγώνων του στίβου στο Ηράκλειο. Οπότε θα περιμένουμε κανά δεκάλεπτο να τελειώσουν αυτοί και μετά βλέπουμε.

Ωρα 21:07  Περισσότερος κόσμος σε σχέση με χθες βρίσκεται πάντως στο Αλεξάνδρειο. Δεν γέμισε ωστόσο και είναι κρίμα (ενώ αν είχε δηλωθεί ως έδρα ο Έβρος; Ε;;;).

Ωρα 21:16  Συνδέθηκε και η ΕΡΤ1 ενώ το ματς έχει μετάδοση και από τον Ote TV. Πάμε σε περιγραφή…

Ωρα 21:19  Για την Εθνική ο Δρίμος επέλεξε Τζούριτς, Πετρέα, Φιλίποφ, Τζιουμάκα, Κουμεντάκη και Φράγκο και λίμπερο ο Ταμπουρατζής. Στηνν κάλυψη επειδή τυπικά η Σλοβακία είναι γηπεδούχος, θα αναφέρεται πρώτη.

1ο σετ: 0-1 (άσσος από τον Τζιουμάκα), 1-1, 2-1 (άουτ επίθεση Κουμεντάκης), 2-2 (αουτ καρφί από τον Μπενζ), 3-2 (πλασέ  Μάσνι), 3-3 (Φράγκος που πάει και στο σερβίς), 3-4 (άσσος από τον Φράγκο), 4-4 (σερβις στο φιλέ ο Έλληνας ακραίος), 4-5 (πόντος από Ραφ. Κουμεντάκη), 5-5, 6-5 (μπλοκ πάνω στον Τζούριτς), 6-6 (καρφώνει ο Τζούριτς), 7-6, 8-6 (τεχνικό τάιμ άουτ), 9-6 (τρέχουν σερί οι σλοβάκοι), 10-6 (μπλοκ πάνω στον Κουμεντάκη και τάιμ άουτ ο Δρίκος), 10-7 (σερβις στο φιλέ και σπάει το σερί των Σλοβάκων που μας έκανε μεγάλη ζημιά), 11-7 (σερβίς στο φιλέ ο Κουμεντάκης), 12-7, 12-8 (Τζούριτς στη μικρή διαγώνιο), 13-8, 14-8 (στους έξι η διαφορά), 14-9 (Φράγκος), 15-9 (μπλοκ άουτ Σόπκο), 15-10, 16-10 (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-10 (άουτ επίθεση από τον Τζούριτς και τάιμ άουτ Δρίκος), 17-11 (Τζούριτς), 18-11 (σερβις στο φιλέ ο Αρμενάκης), 19-11 (άουτ επίθεση Κουμεντάκης), 20-11 (και Πρωτοψάλτης αντί Κουμεντάκη), 20-12 (άουτ σερβις Τσέρβεν), 21-12, 21-13 (πρώτος χρόνος από  Τζιουμάκα), 21-14 (κόντρα επίθεση από Τζούριτς), 22-14 (μπλοκ στον Τζιουμάκα), 23-14 (άσσος Όγκουρτσακ), 24-14 (νέος άσσος και δέκα σετ μπολ), 25-14 (άουτ επίθεση Φράγκος) και τέλος σετ. Σλοβακία – Ελλάδα 1-0

2ο σετ:  0-1 (επίθεση από τον Φράγκο), 1-1, 1-2, 1-3 (πρώτος χρόνος του Πετρέα), 1-4 (άουτ επίθεση Μπενζ, του κορυφαίου των Σλοβάκων), 2-4 (σερβις στο φιλέ ο Τζούριτς), 2-5 (μπλοκ άουτ Τζούριτς), 3-5 (σερβις άουτ από τον Φράγκο), 3-6 (επίθεση του Τζούριτς), 4-6 (Μπενζ), 4-7 (μπλοκ άουτ Τζούριτς), 5-7, 5-8 (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 5-9 (μονό μπλοκ Τζούριτς), 6-9 (σερβις άουτ ο Πρωτοψάλτης), 7-9 (μεταφορά από τον Τζούριτς), 7-10 (μπλοκ άουτ Τζούριτς), 8-10 (άουτ σερβις Τζιουμάκα), 8-11, 9-11 (φιλέ από τον Φιλίποφ), 9-12 (μπλοκ άουτ Φράγκος), 10-12 (επίθεση του Σόπκο), 11-12 (άσσος Σόπκο στον Πρωτοψάλτη), 11-13 (άουτ σερβις από τον Σόπκο), 12-13 (πλάσε από τον Όγκουρτσακ), 13-13 (λάθος του Πρωτοψάλτη που πατάει το αντίπαλο τερεν), 14-13 (πατάει τα τρία μέτρα ο Τζούριτς και περνούν μπροστά οι Σλοβάκοι), 14-14 (Τζούριτς ισοφαρίζει), 15-14 (πρώτος χρόνος από τον Κόχουτ), 15-15 (πάιπ Φράγκος), 16-15 (άουτ σερβις ο Πρωτοψάλτης και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-15 (άουτ επίθεση Φράγκος και τάιμ άουτ από τον Δρίκο), 18-15 (Μπενζ), 19-15 (άσσος από τον Όγκουρτσακ, στους τέσσερις η διαφορά και τάιμ άουτ Δρίκος), 20-15 (άουτ επίθεση Τζούριτς και αλλαγή με Κουμεντάκη αντί Φράγκου), 21-15 (πρώτος χρόνος Κόχουτ), 21-16 (πρώτος χρόνος Τζιουμάκα), 22-16, 23-16 (μπλοκ Τσέρβεν στον Πρωτοψάλτη και δύσκολα τα πράγματα), 23-17 (άουτ σερβις Κόχουτ και πάει ο Τζούριτς στο σερβίς), 24-17 (σερβις στο φιλέ ο Τζούριτς και εφτά σετ μπολ), 25-17 (μπλοκ Μπενζ στν Κουμεντάκη) και τέλος σετ. Σλοβακία – Ελλάδα 2-0.

3ο σετ: 0-1 (μπλοκ Φράγκου στον Μπενζ), 1-1 (πρώτος χρόνος Κόχουτ), 1-2 (πρώτος χρόνος από τον Τζιουμάκα), 1-3 (λάθος Σλοβάκων), 2-3 (πρώτος χρόνος Τσέρβεν), 3-3 (μπλοκ Τσέρβεν στον Πετρέα), 3-4 (άουτ επίθεση Μπενζ), 3-5 Τζούριτς και τάιμ άουτ οι Σλοβάκοι), 4-5 (σερβις στο φιλέ ο Τζούριτς), 4-6 (επίθεση Φράγκου), 5-6, 5-7 (σερβις άουτ Τσέρβεν), 6-7 (Μπενζ), 7-7 (ισοφαρίζουν με μπλοκ Κόχουτ στην πάιπ του Φράγκου), 7-8 (μπροστά με Τζούριτς η Εθνική στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-8, 9-8, 9-9 (επίθεση του Πρωτοψάλτη), 9-10 (άσσος του Πρωτοψάλτη), 10-10 (σερβις άουτ του Έλληνα ακραίου), 10-11 (άουτ σερβις του Κόχουτ), 10-12 (άσσος του Τζιουμάκα), 10-13 (λάθος τριών μέτρων ο Μπενζ και τάιμ άουτ οι Σλοβάκοι), 11-13 (μειώνει ο Σόπκο), 12-13 (άσσος του Μάσνι και μειώνουν στον πόντο οι Σλοβάκοι), 12-14 (πρώτος χρόνος του Πετρέα – ανάσα), 12-15 (άουτ Τσέρβεν και πάλι στους τρεις), 13-15 (πρώτος χρόνος Τσέρβεν), 13-16 (με Τζούριτς πάμε μπροστά με τρεις στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 13-17 (άσσος από τον Φράγκο), 13-18 (δεύτερος σερί άσσος του Φράγκου), 13-19 (τριπλό μπλοκ στον Όγκουρτσακ), 13-20 (κόντρα επίθεση Τζούριτς, πάει καλά η Εθνική), 13-21 (πήραμε για τα καλά μπρος, νέο ελληνικό μπλοκ από τον Πετρέα), 14-21 (άουτ σερβις από τον Φράγκο), 15-21 (άουτ επίθεση Τζούριτς), 15-22 (καρφώνει ο Τζούριτς), 15-23 (μπλοκ Τζιουμάκα στον Μπενζ), 15-24 (πρώτος χρόνος του Τζιουμάκα και εννιά σετ μπολ), 16-24 (Κόχουτ), 16-25 (άουτ σερβις Μπενζ) και τέλος σετ. Μειώνει η Εθνική. Σλοβακία – Ελλάδα 2-1

4ο σετ: 0-1 (πόντος από τον Φράγκο), 1-1 (πρώτος χρόνος Κόχουτ), 1-2 (πρώτος χρόνος του Πετρέα), 1-3 (άουτ Σόπκο), 1-4 (επίθεση του Τζούριτς), 2-4 (σερβις στο φιλέ ο Τζούριτς), 3-4 (Μπενζ), 3-5 (επίθεση Φράγκου), 4-5 (επίθεση Σόπκο), 5-5 (άουτ καρφί του Τζούριτς), 5-6 (μπλοκ άουτ Πρωτοψάλτης), 5-7 (λάθος του Σόπκο), 6-7 (Μπενζ), 7-7 (ξανά ο Μπενζ), 7-8 (καρφί του Τζούριτς και πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 7-9 (άουτ πάιπ Σόπκο), 7-10 (άουτ του Χόρνικ και τάιμ άουτ οι Σλοβάκοι), 7-11 (άσσος από τον Φιλίποφ), 7-12 (μπλοκ Τζούριτς στον Χόρνικ), 8-12 (πρώτος χρόνος Κόχουτ), 8-13 (Πρωτοψάλτης), 9-13, 10-13 (άσσος από τον Όγκουρτσακ), 10-14 (επίθεση Τζούριτς), 10-15 (έξυπνα πήρε το μπλοκ άουτ ο Τζούριτς), 11-15 (πρώτος χρόνος Κόχουτ), 12-15 (άουτ από τον Φράγκο), 12-16 (Τζούριτς και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 12-17 (τάιμ άουτ οι Σλοβάκοι), 12-18 (άσσος Τζούριτς), 13-18 (άουτ σερβις ο Τζούριτς), 13-19 (καρφί στην ευθεία ο Τζούριτς), 14-19 (διπλή μπαλιά ο Τζούριτς), 15-19 (φιλέ ο Πρωτοψάλτης), 15-20 (Τζούριτς ξανά), 15-21 (και Τζούριτς ξανά), 16-21, 16-22 (Πρωτοψάλτης), 16-23 (πόντος μετά από άμυνα του Φιλίποφ), 17-23, 17-24 (πρώτος χρόνος Τζιουμάκας και επτά σετ μπολ για την ισοφάριση), 18-24 (τέσσερις μπαλιές η Ελλάδα), 19-24 (άουτ επίθεση ο Φράγκος), 19-25 (Φράγκος) και τέλος σετ με την Ελλάδα να μένει ζωντανή στο όνειρο της νίκης και να θέλει το επόμενο για τη νίκη, ώστε να μείνει ζωντανή και στο παιχνίδι της πρόκρισης. Σλοβακία – Ελλάδα 2-2.

5ο σετ: 0-1 (Τζούριτς με διπλή προσπάθεια), 1-1 (άουτ σερβις ο Τζιουμάκας), 1-2 (πρώτος χρόνος του Πετρέα), 2-2 (άουτ σερβις του Τζούριτς), 3-2 (μπλοκ Πάτακ στον Τζούριτς), 3-3 (Φράγκος μετά από φάση διαρκείας), 4-3 (Πάτακ), 4-4 (άουτ σερβις Χόρνικ), 4-5 (κόντρα επίθεση του Τζούριτς), 4-6 (άσσος του Πετρέα και τάιμ άουτ οι Σλοβάκοι), 4-7 (πλασέ του Τζούριτς), 4-8 (άουτ Σκλαντάνι και αλλαγή τερέν με την Ελλάδα μπροστά με νταμπλ σκορ), 5-8 (Χόρνικ),  5-9 (μπλοκ άουτ Πρωτοψάλτης), 6-9 (φιλέ ο Τζιουμάκας), 6-10 (σερβις στο φιλέ ο Κόχουτ), 6-11 (άουτ επίθεση Χόρνικ και τάιμ άουτ οι Σλοβάκοι), 7-11 (πάιπ Πάτακ), 8-11 (άσσος Σκλαντάνι και τάιμ άουτ Δρίκος), 8-12 (πρώτος χρόνος Τζιουμάκας),  8-13 (άουτ επίθεση Όγκουρτσακ), 9-13 (μπλοκ άουτ Χόρνικ), 9-14 (Τζούριτς και τέσσερα ματς μπολ για την Ελλάδα), 10-14 (άουτ σερβις Τζούριτς), 10-15 (με Τζούριτς ξανά πίσω από τα τρία μέτρα) και τέλος σετ και αγώνα. Η Εθνική κερδίζει με 3-2 και θέλει μια καθαρή νίκη την Κυριακή επί της Κίνας με 3-0 ή 3-1 για την πρόκριση στο φάιναλ φορ της Μπρατισλάβας. Τελικό αποτέλεσμα: Σλοβακία – Ελλάδα 2-3